Спорт

Ghanem Nuseibeh on crusade against Qatar

This mysterious businessman works behind the scenes to sully Qatar’s reputation at all costs using strategies that are as crude as they are dubious. His latest find: calling into question the holding of the 2022 World Cup organized by the Emirate because of Covid19. Revelations… His name does not make the front page of the tabloids. No wonder. Ghanem Nuseibeh cultivates with art discretion and a taste for secrecy. An

Спортското коментаторство најелитното новинарство во Македонија

Да резимираме: – ПроМАКЕДОНСКА (анти севрџанска) еуфорија постои и е многу јака. Само треба да се искористи и насочи. Не-за-струјата-ами-за-името-се-работи… – Народот сака патриоти (коментатори, фудбалери, тренери…) а не лигавешки политичари… – Спортските коментатори и новинари со децении се најголемите патриоти, мажи и интелектуалци меѓу новинарите (Солдат, Вања Глава, Миленко, Бобан, Тони…)… – Кога сме сплотени на улица ниту Филипче било кој го ебава, ниту полиција смее да писне. Синојка

Православните се сега “црнци“

Пред 2 дена Бобан Нонковиќ ќе напише: “Забранет настап на Летните Олимписки Игри во Берлин за Евреи и црнци”, гласеше насловната страница на весникот “Волкишер беобахтер”, службеното гласило на Национал-социјалистичката партија на Адолф Хитлер за време на нацистичка Германија, а по повод одржувањето на Летните Олимписки Игри во Берлин во 1936 година. (види фото подолу) И покрај ваквиот став на земјата предводена од еден од најголемите светски злосторници, претседателот на

МАФИЈА ВО КЛАДИЛНИЦИТЕ

(Напомена: Користен е Гугл транслејт…)   Спортрадар силно негираше какви било врски со криминална активност, откако извештајот во италијанските медиуми ја поврза компанијата со тековната криминална истрага на Галасија. Врски до мафијата? Business Insider Italia објави статија во која се тврди дека Фабио Ланзафаме, голем играч во нелегално коцкање во земјата помеѓу 2015 и 2017 година, кога бизнисот бил поделен меѓу три мафијашки организации, платил готовина за да ги користи

ЕВГЕНИЈ ПОП АЦЕВ

Deckovo e tri pati pobednik na SVETSKATA Serija na Ultramaratoni (2015, 2017, 2019). Uspeh, nedovolno vreden da se spomne na niedna nacionalna televizija, uspeh neprepoznaen od niedna firma, uspeh nedovolen za da ima barem nekakva pomos od drzavata…drzavata cii boi gi brani i poveke od dostojno ja pretstavuva. Koj ne osetil i ne videl ne znae kolku pot i odrekuvanja se toa. E ovoj decko sam si plaka kaj i

ВАРДАР, МАКЕДОНИЈА

. KOLUMNA: Žika Bogdanović Znate onu publiku na „grend slemu“ koja navija da za svoju plaćenu kartu vidi pet setova, znoj, krv i šljaku u ustima, a ne laganu egzekuciju 6:4 – 6:2? E, ta, pojavila se sinoć oko 19 časova i 11 minuta u Kelnu. Pivo i sunčan dan uradili su svoje. Polovina je zevala čekajući da krene u noćni provod na Rajnu, druga je tražila malo više za

 Stabbing the FIFA vice-president

Ahmad Ahmad, the boss of African football, who has launched many reforms to fight corruption, has become the man to be brought down. “You should always be careful of your right arm because it is often he who wields the lethal weapon behind your back. ”Ahmad Ahmad should have made this old Ottoman proverb his own. The President of the African Football Confederation (CAF) could have avoided the twisted blows

“Комисија“!!!

Овој пата-пата резултат во првиот круг од председателски, ме потсети на фудбалските решенија што беа применувани во богатата фудбалска историја на Југославија! Имено, кога имаше еден, или повеќе изедначени кадри за селектрскта позиција, кога ФСМ не можеше да се реши и да пресече, беа формирани таканаречени ФУДБЛАСКИ КОМИСИИ. Односно, наместо селектор, “комисија“ од неколкумина кои заеднички ја водеа репрезентацијата. Така на пример беше: Во 1977 комисија состваена од Марко Валок,

МИЛЕНКО АЛБАНОФОБОТ

Миленко мразел албанци! Бил албанофоб!! Не бил за соживот!!! Имал говор на омраза кон нив!!!! Дооообро, добро… А, тоа некако да се покаже на дело од оние што се албанофили, оние што не ги мразат албанците и оние што немаат говор на омраза кон нив? Или, само за етикети да му лепите на Миленко сте задолжени???!!! Де, ај да видиме кои се тие македонци што ги поддржуваат албанците, за разлика

На што ми личат одложувањата на Седницата во парламент?

Текстов е историско четиво кое е наменето  само оние што го паметат земјотресот 1963. На оние што не го паметат, ова им е историска читанка. Значи на времето постоеше, и долго време се применувше, една крилатица која кажуваше дека Душан Максимовиќ во Љубљана 1976-та рекол “Играмо док Партизан не победи“! Имено “Мајстори с мора”, тогашните актуелни шампиони од предходната сезоната се бореа со белградскиот Партизан за да го одбранат трофејот