Two Column Right Sidebar

Wafer tart icing sweet roll soufflé caramels jelly-o jujubes cake. Sesame snaps marzipan danish cake ice cream. Caramels apple pie dessert lemon drops cotton candy chocolate bar. Tootsie roll biscuit jelly-o bonbon toffee macaroon brownie. Tootsie roll toffee tootsie roll gingerbread. Tart cake apple pie cake bear claw soufflé marzipan. Tart cupcake marshmallow apple pie soufflé carrot cake bonbon croissant muffin. Jujubes brownie jelly tootsie roll cotton candy cake caramels fruitcake.

Pie dessert sweet roll chocolate bar. Lollipop lemon drops dessert. Cake chocolate bar marshmallow cheesecake gingerbread wafer cookie bear claw. Pudding cheesecake ice cream gummi bears. Icing cupcake bear claw gummies powder. Candy canes jelly pie cake sweet roll halvah pudding. Cotton candy cake pie biscuit gummi bears tart. Icing cheesecake sweet caramels pastry cotton candy. Gingerbread halvah halvah lemon drops. Ice cream oat cake tiramisu chocolate gummies. Bonbon candy canes jelly-o.

Pudding ice cream cookie sweet lollipop apple pie. Tiramisu croissant chocolate pastry carrot cake cupcake. Pie cupcake cookie sweet cake bonbon muffin apple pie. Biscuit cupcake dessert chocolate bar cheesecake gummies. Danish chocolate bar dragée jelly beans pudding bear claw. Fruitcake chupa chups apple pie. Apple pie dragée wafer toffee gummies. Marzipan cheesecake wafer icing apple pie chupa chups. Bear claw liquorice tootsie roll bonbon tiramisu topping marshmallow marzipan. Lemon drops soufflé icing oat cake chocolate jelly muffin gummi bears.

Литванија ќе престане да постои!

Мал факт за Литванија. Легално, земјите што ги доби под СССР (вклучувајќи го главниот град Вилнус) повеќе не се литвански. Зошто? Русија и Литванија потпишаа договор во 2004 година во кој се вели дека Русија, како правен наследник на СССР, ги признава границите на Литванија се додека има слободен пристап до Калининград. Сега Литванија го прекрши договорот, што значи дека Литванија ќе го изгуби регионот Клајпеда, кој според конференцијата во

Инфлуенсерот од Будимпешта

Фејсбук инфлуенсерот од Будимпешта со сите сили се обидува да ја контролира ВМРО ДПМНЕ. Сака да е лидер од сенка, дисижн мејкер за се. Неговата слобода е условена од странскиот фактор што му овозможи непречен пат до Пешта. Тој странски фактор инсистира ВМРО да биде нестабилна, неконкурентна и непобедничка партија. Распадот на ВМРО ДПМНЕ беше договорен уште со тајните преговори во Пржино. Нино Смрт како мегафон на Будимпештанската побегуља ги

Зошто ние, служителите на Евангелието на Зборот Божји, се доведовме до крајно молчание, неразумност, скаменетост

02/15 јуни 2022 Протоереј Миле Талески До сите возљубени браќа и сестри, кои, и јавно, но и тајно во приватни пораки фрлија срам врз мојата смиреност, укор, и тврдења: дека јас сум тој што сум провоцирал немир, омраза, разногласие и невистини за браќата од Бигорски манастир. Дозволете ми да се послужам, и да ги присвојам како да се еднакво мои, зборовите на еден од трите столбови на Црквата, светиот Григориј

Американската "помош"!

‼️🇺🇸🇺🇦 Вашингтон пост: Украинската војска има непремостливи проблеми со оружјето Javelins „Украинците имаат итен проблем. Нивните ракетни фрлачи Javelin ср комплицирани, префинети парчиња опрема што чинат по шест цифри – но се нефункционални и никој не можеше да ги поправи“, пишува WP. 1. Пентагон нема развиено пристапен превод на 286 страници (!!) на инструкции за вооружените сили на Украина. Украинците превефуваат со помош на Google, ама тоа им дава конфузен

Објаснето предавството на Стефан

Пре седам дана дали смо аутокефаклију и Томос Македонцима, а они данас се добровољно самоукинули, тотално. Код нас су имали митре и жезлове, као симболе власти и части, и Стефан истоветну столицу са Патријархом, што им се очито није допало, јер у Цариграду… снимак литургије говори све. Необично ме је обрадовало да је Бог преко Свесветог Вартоломеја одлучио да им да лекцију да су били расколници и да морају да

МПЦ и Стефан да ја кажат вистината за велепредавството

Она што нема да ви кажат егзалтираните од “преголемата љубов”, “историските настани” и “фенерската светлина” па не можат да размислуваат со своја главата… Факт бр.1. На почетокот од Литургијата сите архиереи (вклучувајќи ги и претставниците на “охридската црква”) кои сослужуваа со Фенерскиот патријарх (тоа е неговата официјално призната титула во Република Турција: “Fener Rum Orthodox Patriği”), застанаа на определеното им место од лево и десно на г.Вартоломеј, кој беше застанат

Рамзан Кадиров

Од вчерашната (09.06.22) објава на Рамзан Кадиров: Фактите од историјата сведочат дека во 1941 година не само Германија го нападна СССР. Го нападна и остатокот од Европа, со исклучок на Србите и Грците. Тие отидоа во СССР – шпанската дивизија и француската легија, италијанската армија, Романија, Унгарија, Финска, делови од Чехословачка, Хрватска итн. Така тие упаднаа во тврдината Брест Австријците, а во Севастопол – Романците и Италијанци. Дури и Албанија

Најголема измама во историјата на Православието

Kаде е вистината?? Марјан Николовски во свој текст го вели следново: -Тоа што денеска го направи српскиот Патријарх Порфириј, само десет дена откако во Соборниот Храм во Скопје беше поздравен со аплаузи за одлуката на СПЦ да одобри Автокефалност, е чин со кој на МПЦ-ОА и се понуди лажна автокефалност, е чин со кој Српскиот Патријарх се дрзна да ги менува канонските поредоци на православната црква воспоставени од нејизното постоење.

Кога дојдоа по мене...

Германскиот пастор и теолог Мартин Ниемелер е познат како еден од најпринципиелните противници на нацизмот. За време на Првата светска војна, тој служел на подморница, се борел херојски. По војната, Нимолер станал свештеник. Бидејќи бил националист и антикомунист, тој се приклучил на националсоцијалистите и го поздравил доаѓањето на Хитлер на власт. Сепак, во 1938 година, Нимолер беше уапсен од нацистите и испратен во концентрационен логор – прво во Заксенхаузен, потоа

Дмитри Медведев

Медведев – во интервју за Ал Џезира: Сè е веќе променето, светот е веќе променет и безбедносната архитектура е променета. Сите го препознаваат ова. На крајот на краиштата, сето ова навистина треба да доведе до формирање на нова архитектура на меѓународната безбедност. Не американско-центричен, каде Вашингтон е на чело на целиот меѓународен безбедносен систем, се радува на одреден период на исчезнувањето на Советскиот Сојуз, распадот на Варшавскиот пакт и навикнат