Спорт

 Stabbing the FIFA vice-president

Ahmad Ahmad, the boss of African football, who has launched many reforms to fight corruption, has become the man to be brought down. “You should always be careful of your right arm because it is often he who wields the lethal weapon behind your back. ”Ahmad Ahmad should have made this old Ottoman proverb his own. The President of the African Football Confederation (CAF) could have avoided the twisted blows

“Комисија“!!!

Овој пата-пата резултат во првиот круг од председателски, ме потсети на фудбалските решенија што беа применувани во богатата фудбалска историја на Југославија! Имено, кога имаше еден, или повеќе изедначени кадри за селектрскта позиција, кога ФСМ не можеше да се реши и да пресече, беа формирани таканаречени ФУДБЛАСКИ КОМИСИИ. Односно, наместо селектор, “комисија“ од неколкумина кои заеднички ја водеа репрезентацијата. Така на пример беше: Во 1977 комисија состваена од Марко Валок,

МИЛЕНКО АЛБАНОФОБОТ

Миленко мразел албанци! Бил албанофоб!! Не бил за соживот!!! Имал говор на омраза кон нив!!!! Дооообро, добро… А, тоа некако да се покаже на дело од оние што се албанофили, оние што не ги мразат албанците и оние што немаат говор на омраза кон нив? Или, само за етикети да му лепите на Миленко сте задолжени???!!! Де, ај да видиме кои се тие македонци што ги поддржуваат албанците, за разлика

На што ми личат одложувањата на Седницата во парламент?

Текстов е историско четиво кое е наменето  само оние што го паметат земјотресот 1963. На оние што не го паметат, ова им е историска читанка. Значи на времето постоеше, и долго време се применувше, една крилатица која кажуваше дека Душан Максимовиќ во Љубљана 1976-та рекол “Играмо док Партизан не победи“! Имено “Мајстори с мора”, тогашните актуелни шампиони од предходната сезоната се бореа со белградскиот Партизан за да го одбранат трофејот

Фудбалска Заливска војна

“Војната“ за превласт што земјите од Заливот ја водат со децении, сега се префрла и на фудбалски план. Поголемата, а со самото тоа и помоќна Саудијска Арабија сакајки да го оцрни малиот но богат Катар, се обидува да ја бајпасира оваа мала државичка преку соодветен зол план. Водечките луѓе од Ријад се зафатија со сериозен план за преземање на Светското фудбалско првенство во 2022-ра, на кое инаку домакин би требал

Ратко Капушевски му ебавте мамата на ФК Вардар

Ратко Капушевски, потпуснику на сметките на Самсоненко. Се сеќаваш ли на почетокот на мај во Александар Палас каква лекција ти одржав пред поширок аудиториум? Претходно на своите (и моите) пријатели од Црна Гора им си се жалел дека на оваа групна слика од кафеана кригла на ФБ пост сум ве окарактеризирал како педери. Иако таков збор и такво нешто во мојот пост нема. Сам си се осетил (сте си се

Анте Томиќ за Даниел Субашиќ

I HDZ-ovci, i pravaši, i ustaše, i časne sestre, i prostitutke, i vjerovničko vijeće Agrokora, i Grdović i njegova Brankica, i Oko Sokolovo, i Fashion Guru, svi su vrištali od sreće u jednoj kretenskoj zgodi da je, kraj više od pet stotina tisuća registriranih hrvatskih branitelja, domovinu obranio jedan Srbin Dinarski muškarci, oni su nas zapravo upropastili, sva je naša nesreća u njima, u emocionalno zakočenim ćaćama s nesmiljenim osjećajem

СП Русија 2018

Заминувам за Русија. Ангажиран сум да снимам воведна емисија за СП во фудбал Русија 2018. Користам прилика, со помош на Офф Трендо Спорт да го соопштам мојот идеален тим, пред да биде започнато првенството. Секако, најзастапени се фудбалерите од Бразил предводени од нивната најголема звезда Муртињо. Познат е по прекарот Шупотињо.   Муртињо инаку игра за клубот Илинденска, како позајмен играч од ФК Бихачка. Тука е и ветеранот Branco, кој

Стојанче Стоилов - РЕСПЕКТ

Сакав да напишам некој збор како пофалба за Стоилов, за нашите сношти. Колку ќотек само издржа Стојанче (а и дресот издржлив, 10 пати пробаа да му го соблечат), ама после колумнава на Живота Богдановиќ чуствувам дека нема збор повеќе да се додаде.   Makedonija ponovo gori. Odgovornost je preuzeo poznati piroman pod imenom Raul Gonzales. I dok smo ono paljenje na klupskom nivou iz Kelna prošle godine, već sada podveli pod