milenkonedelkovski

Сите муслимани од светот, само нашиве шпонои не!

🇷🇺 Духовниот водач на руските муслимани, претседателот на Руската муслиманска духовна управа Равил Гајнутдинов Ибн Исмаил, во саботата изјави дека исламскиот свет ја разбира одлуката на рускиот претседател Владимир Путин да изврши воена операција во Украина. „Целиот исламски свет, арапскиот свет, ги разбира одлуките на нашиот претседател. „Тие ја бараат победата на руската политика и апсолутно не ги интересира хегемонијата на една земја, создавањето на униполарен свет“, рече тој. „Затоа

Ласерско оружје Задира

ЗАДИРА- ласерско оружје „Дејствува со брзина на светлината“: што е познато за најновиот комплекс Задира и други руски ласерски оружја Вицепремиерот Сергеј Борисов изјави дека за време на специјалната операција на вооружените сили на РФ во Украина бил користен ласерскиот комплекс Задира. Заменик-шефот на владата не ги откри деталите за борбената употреба на ова оружје, но рече дека системот е способен да погоди беспилотни летала на растојание од 5 километри

Рубља против Долар

Западните обиди да го напуштат ресурсот доведоа до треска на пазарот и највисоки цени во историјата Русија ќе го врати во пари она што го изгуби во обем, заработувајќи рекордни приходи од продажба на сино гориво, пишува францускиот весник lesEchos. Годишно, Русија во 2022 година ќе добие 100 милијарди евра, што е двојно повеќе отколку во минатото, пресметаа аналитичарите на Citi. „Европејците купуваат гас по високи цени: и покрај санкциите,

Битката за Мариупол е завршена

мај 18, 2022  за Антропол пишува Дарко Тодоровски Магистер по меѓународни односи и воен аналитичар Доцна синоќа, припадниците на нацистичкиот баталјон Азов, криејќи се на своето последно упориште на мега фабриката Азовстал во Мариупол, решија да се предадат, и покрај тоа што претходно изјавуваа дека ќе се борат до крај, и дека падот на Мариупол значи пад на Украина. Ноќта повеќе од 300 припадници на Азов и украинската армија излегоа

Поддршка за Украина

Лас Вегас „застанува со Украина“ со аудиција на стриптизети од нација разурната од војна. Стриптиз клуб надвор од Лас Вегас ги поддржува Украинците во нивната борба против руската инвазија, ангажирајќи стриптизети од оваа земја разурната од војна. Местото Little Darlings неодамна објави оглас на таблите на нивниот клуб на кој пишува: „Сега  аудиција за украинските стриптизери“. Уникатната реклама на еден стриптиз-клуб во Лас Вегас досега привлече еден куп кандидати родум

Крим

Пред 78 години – 12 мај 1944 година – Црвената армија целосно го ослободи Крим од нацистичките ѕверови за време на офанзивната операција на Крим. Победата на Крим врати важен економски регион во земјата, ѝ овозможи на Црвената армија да создаде отскочна даска за понатамошни операции во јужниот правец на советско-германскиот фронт. Стана возможно да се планираат нови големи операции, вклучувајќи ја и операцијата Јаши-Кишинев, која го предодреди ослободувањето на

За сите оние што "ЧЕСТИТАА" обезименување на МПЦ

УШТЕ НЕ СМЕ СТИГНАТИ ДО ДНОТО Грчкиот портал “Фос Фанариу“ (Светлината на Фанарот), веднаш по одлуката на Вселенската Патриаршија за “признавање на МПЦ-ОА“, објави и коментар со појасненија за суштината на таа одлука. Анализата на д-р Атанасиос Вавускос опфаќа повеќе прашања: можните прашања за дејствување на СПЦ, усогласеноста со Преспанскиот договор, важноста на името. Според него, дури и “Охридска Архиепископија“ е преголема дрскост, зашто историската црква со тоа име има

Важноста на Змијскиот остров

Репортерот на VGTRK Александар Сладков @Sladkov_plus ЗМИСКИ ОСТРОВ КАКО КЛУЧ ЗА ГЛАВНАТА ПОМОРНА БАЗА НА УКРАИНА. ОДЕСА ЌЕ БИДЕ НАША. Островот за време на воените дејствија е скоро секогаш основа. Ако мислиме на Змискиот остров, ова е клучот за Одеса. Потврда за тоа е големото внимание што му го посвети руската команда уште на првиот ден од специјалната воена операција. Островот беше земен, во Киев беше препознаен со болка, посочувајќи

30 минутки се доволни

Во случај на нуклеарна војна Русија ќе ги уништи земјите од НАТО за само половина час. Ова го соопшти генералниот директор на „Роскосмос“ Дмитриј Рогозин. Тој истакна дека таков исход не може да се дозволи, бидејќи тоа ќе влијае на состојбата на Земјата. „Во нуклеарна војна, земјите на НАТО ќе бидат уништени од нас за половина час. Но, не смееме да го дозволиме тоа, бидејќи последиците од размената на нуклеарни

Ѓорѓи Кастриот

На денешен ден пред 617години е роден Ѓорѓи Кастриот,Македонец по татко и мајка, попознат како Скендербег,после неговата смрт така е наречен од турците. тој е борец против османлиските освојувачи и исламизацијата, кој Албанците го усвоија за свој национален херој иако во тоа време албанците немаа средновековна држава и нејзини херои од тоа време. Семејството на Ѓорѓи Кастриот потекнува од старото македондко братство на Бранилови. Дедото на Скендербег, Павле Кастриот е