Спорт

Pontiac Silverdome

Pontiac Silverdome, некогаш грандиозниот и импресивен стадион лоциран во Детроит, Мичиген, сега е урнат. Стадионот, првично наречен „Понтијак Метрополитен Стадион“, беше завршен во 1975 година и официјално беше преименуван во „Сребрен дом“ во 1977 година поради сребрениот изглед на неговите бели покривни панели под сонцето. На својот врв, Silverdome беше најголемиот стадион во НФЛ, со капацитет од 80.311. Служеше како дом на Детроит Лајонс 27 години, од 1975 до 2002

Erik Ten Hag

Records broken so far this season – – Galatasaray hadn’t won a game on English soil in 117 years of existing, until Erik Ten Hag. – Manchester United had never lost the opening 2 CL group games, until Erik Ten Hag. – Manchester United had never conceded 7 goals in the opening 2 CL group games, until Erik Ten Hag. – Manchester United had never conceded 3+ goals in back

БРИКС Олимписки игри

И УНИПОЛАРНОСТА НА СПОРТСКИОТ СВЕТ СЕ РАСПАЃА! ОЛИМПИСКИТЕ ИГРИ НА АТЛАНТИСТИЧКА МЕЏУНАРОДНА ДОБИЈА КОНКУРЕНЦИЈА – БРИКС ОЛИМПИЈАДА! УШТЕ ЕДЕН ШАМАР ЗА МАКРОН!   #Русија официјално ја објавува организацијата на Олимписките игри #BRICS од 20 до 23 јуни пред #PARIS2024. Се очекува да учествуваат околу 50 земји, односно 4.500 спортисти за 25 спортови. Претставниците на #Русите прецизираат дека Меѓународниот олимписки комитет во моментов е во голема криза поради буџетската дупка што

The troubling relationship of Minister Bruno Le Maire

While France is on fire following the pension reform, the friendly relations between the Minister of Economy and Christian Schmidt de La Brélie, director of the Klesia provident fund, give rise to questions. With his dimple that eats up most of his chin, his salt-and-pepper hair and his rimmed glasses, Christian Schmidt de la Brélie looks like an American B actor. His smooth voice with aristocratic inflections would put him

Големиот Јохан Кројф

„Поседувањето сам по себе е безвредно ако не знаете што да правите со топката подоцна. Поседувањето создава простор, но разбирањето простор создава цел“ – Јохан Кројф Секоја акција што се случува на теренот мора да има цел. Топката не се движи само за да се движи. Топката се поместува за да се придвижи противникот, да се собере на едната страна додека планирате да ја нападнете другата. Секое додавање има намера

Ѓокович - AUS 3:0 (6:0, 6:0, 6:0)

Австралија победи и одлучи Ѓоковиќ да го депортира но, во суштина изгуби. Изгуби државата, изгубија институциите, изгуби нацијата. Австралија го загуби турнирот Австралија Опен. Сега Кина бара на Австралија да и се одземе титулата “Grand Slam” и да се стави на јавен конкурс. Кина сака да ја земи таа титула. Австралија Опен заврши и пред да почне. Иако многу играчи јавно изјавуваат дека турнирот ќе помине одлично и без Ѓоковиќ,

Ноле на Австралија опен

Каква хистерија ја има зафатено Австралија поради присуството на #NovakDjokovic без вакцина тоа е чудо. Мнозинството, кои се конструктивни, лојални и пред се комформисти се лути на Ѓоковиќ. Се чудам зошто му се лутат на Ѓоковиќ? Ѓоковиќ сам не си го даде правото да партиципира на #AustralianOpen. Австралиската влада во согласност со АТР, владата на Викторија, тениската асоцијација на Австралија и луѓето кои го организираат турнирот му го дадоа тоа

Фали Рамадани фатен во перење пари

(Напомена: користен Гугл превод) Обвинителството во Милано отвори истрага за агентот Фали Рамадани и трансферот на Анте Ребиќ во Милан. Навистина турбулентен момент за италијанскиот и меѓународниот фудбал. По истрагата за лажни капитални добивки, со Јувентус како клуб под истрага, може да избие уште еден можен скандал. Јавното обвинителство на Милано отвори истрага за перење пари и даночна измама секогаш поврзана со трансфери на играчи. Поточно, македонскиот агент Фали Рамадани

Најголемата победа на Ноле

Novak Đoković je bogataš, multimilioner, i može da sredi sebi bilo kakvu potvrdu o v@kc!n!s@nju. Može da primi fiziološki rastvor ili vitaminski koktel kao političari, “ubode se” preko čepa od igle, ili bilo šta drugo, i da ode u Melburn bez problema. Oni bi ga pustili na Australijan open čak i samo da KAŽE DA SE V@KC!N!S@O, oni bi to prihvatili bez ikakvog dokaza jer je njima bitno da on

Фудбалско знаење

( напомена: користен е Гугл транслејт)   Фудбалско знаење: Како да се браниме во фудбалот? Однесување на задната четворка Тренер подобро Бековната четворка е варијација на дефанзивна поставеност со двајца централни и двајца бекови. Квартетот често се движи како единица, иако играчите ретко играат на исто ниво на теренот. Може да се даде општа препорака за растојанието помеѓу поединечните играчи низ задната четворка и просторот помеѓу одбраната и средниот ред,