Убавина и Здравје

Марихуана

Година је 1914. Године Првог светског рата и фармери који су гајили “конопљу” у замену за америчке доларе… Имајте ово на уму и наставите да читате. Индустријска конопља није само пољопривредна биљка. То је противотров за нафту и долар. КАКО ЈЕ ЗАБРАЊЕНa? 👉1. Један хектар конопље производи кисеоник као 25 хектара шуме. 👉2. Опет, један хектар конопље може произвести исту количину папира као 4 хектара дрвећа. 👉3. Док се конопља

Благоја Пандовски

Ako prodolzime so vakov policiski cas i restrikcii stvarno pikot ke go imame krajot na April bidejki sami ke go predizvikame. So porigorozen policiski cas se namaluva vremeto na slobodno dvizenje sto znaci pogolem broj na lugje pred prodavnici , apteki i banki. I ne se za toa krivi lugjeto ke treba vo kratko vreme da nabavat mnogu raboti. Ili toa ili ke gladuvaat. Redovite pred prodavnici i apteki ke

ЛЕЛЕЛЕЕЕЕЕ...

Имавме еднаш еден Борис кој се одушевуваше од лепотата на Доста. Си мислевме, доста е еден таков слепец! Кога, нееее. Ги имало и други!!! Сашо Средношколец Орданоски го надмина “фикусот“ со својата восхитеност од Катица Јанева. Значи, тотално е ненеормален. Пишува за Катица: – “…таа е осудена на слава и успех во мочуриштето на македонскиот правосуден систем…“ – “…а таа, осамена против сите, со својата раскошна насмевка и со совршената

ЗДРАВА ХРАНА

Бабина торта во хотел Манастир, компир во бачило Клепа, телешко печење во Мечкуевска куќа, плескавица од икра во Нота, јагнешко печење во Мрзенци, ќебапчиња во Дестан, пастрмајлија во Мал одмор… Се е супер. Амаааа, прасече печење во Визиана е безгранично задоволување на сите чула, нервни завршетоци и атоми во еден организам. Врв.

ЖАН МИТРЕВ и здравјето на МИЛЕНКО

Јас сум полн со разбирање за малоумни типчиња како кривопаланечкиот сопственик на Доказ, кој во моменти на самотија кога се прашува каде и со кого (со кој градоначалник од Источна Македонија) му е жената во кревет, бега од реалноста занимавајки се со физичкото здравје на Миленко. Полн сум и со разборање за Гериз кој откако стана Македонски, а можеби и светски, рекордер по број на затворени и пропаднати медиуми (и

УБИСТВА ВО САД

19-ти Јуни 2015 – Др. Бредстрит кој порано бил доктор на Флорида, а сега во Џорџија, најден е во ендек убиен со куршум во градите. Истиот ден, три докотори на пат кон Мексико сити исчезнуваат и нивните тела досега не се најдени. 21-ви Јуни 2015 – Докторите киропрактори Холт (33) и Хедендал (67), на Фадрс деј се најдени мртви на источната обала на Флорида. 29-ти Јуни 2015 – Докторката Тереза

ВОЛШЕБНА ТЕЧНОСТ

Што е всушност МАТЕНИЦА (СУРУТКА)? Млекото содржи два типа на протеини во себе: казеин и сурутка. Казеинот по процесот на создавањето на сирење оди во сирењето, а сурутката завршува во течноста. Полна е со здрави материи – витамини (особено B2), добри бактерии и ензими кои ги чистат и смируваат цревата. Во еден литар сурутка има само 360 калории. Сурутката според хемиските анализи е утврдено дека има 16 типови на протеини, 8

MEMEDI XHABIR - jok DERALA

Џабир си го изменил идентитетот. Еднаш идиот – вечно идиот. Плачипиче од племето, ајде пак пријави ме. Само на трезно и недрогирано, бидејки неурачуњливост нема да т важам. Напомена: Не-Дерала го ставм у руврика “Убавина и Здравје“. Двете работи што му недостасуваат.