milenkonedelkovski

ДУМА ДА СЕ ДУМА

Волета Дума, откако ја суспендираа и набркаа од судија оти несовесно и субјективно, значи надвор од закон, ги решавала судските процеси што и биле доверени, почна да се рашшетува од адвокатска пракса до сериозен надоместок за учетво во ДИК. Како правник, би требала да зне дека по барање на опозицијата, ЗНМ, странските амбасади, Волерс лично, соросидни портали и слични разнебитувачи на оваа држава, порталите не беа опфатени од законот за

ИЗБОРИ 2014

Во утрешното (петок навечер) Миленко Неделковски Шоу гости во емисјата се Гордана Јанкуловска, Никола Тодоров, Антонио Милошоски и Влатко Ѓорчев. Од мојот постојан тим од оваа година се Вангел Божиновски и Александар Пандов. Два-и-пол часа емисија. За мене најинтересен беше делот околу главната улога што Стево Пендаровски ја играл за време на Референдумот за теритријална поделба, како и за фалсификувањето на резултатите на претседателските избори, кога беше избран Бранко Црвенковски.

Нивото на партиската врхушка на СДСМ пред вториот круг претседателски избори, оди кон дно за кое нормален човек не ни мислел дека постои.
Зоран Заев измислува суми и прашања за кои нема апослутно никаоков доказ или сведок. Доколку имал согледувања оти Груевски примил милион-и-пол, тогаш тоа требало да го пријави во Обвинителство. Ако се дадени и примени пари во кеш, тоа е сериозен криминал. Тука не станува збор за данок, ами за закон кој не се почитува. Зошто Заев не го пријавил ова во Обвинителство. Да се потсетиме, кога Заев беше процесуиран за Глобал, за него постоеше комплетна документација за сторен криминал од над 8 милиони евра. Од затвор и долгогодишна затворска казна го спаси Бранко Црвенковски. Инаку Заев сеуште ќе беше цимер со Велија Рамковски и Љубе Бошкоски.
Стево Пендаровски има амбиција да стане претседател на Македонија. На сите граѓани?! Но, половина милион луѓе ги смета за стока! Стока која се товара во комбиња. Прашањето е дали Пендаровски и ним сака да им е претседател? Дали ќе биде претседател и на стоката?
“Европското“ ниво на СДСМ ја детерминира половина Македонија како стока. Чудна политичка кампања! Чуден начин на барање гласови и доверба.
http://youtu.be/SIXrW4kqlos

А, ИЗВИНУВАЊЕ?

Македонската јавност со право очекува луѓето што намерно или заради незнаење, односно глупоча, ги промашија прогнозите, предвидувањата или проценките, ЈАВНО ДА СЕ ИЗВИНАТ. Тоа би било пристојно, цивилизирано, човечки… Многу ли се бара од нив? Да бидат луѓе и да се извинат. Да се извинат Мерсал Биљали за 270.000 гласа промашување, Ерол Ризаов за превидѕвањата дека Пендаровски убедливо ќе победел, агенцијата Рејтинг односно фамилијата Спасови за своето “истражување“, купиштата соросови

ОСТАВКАТА НА ШЕКЕРИНСКА

Во текот на часовите околу синоќешната прес конференција на СДСМ, па до пополноќните часови, во штабот на Бихачка се одвивала драма. Имало расправија и кавга каде предњачеле “граџаните“, обвинувајки ги “сељачиштата“ (Заев) оти им ја уништиле партијата. На лошите резултати се сителе Макрадули, Шема, Емилијан… “Така ви треба сељачаана“ била најчеста реченица. Во жестоката караница и викачка, најобвинувана била Шекеринска. Таа на повеќе наврати пробала да се реши проблемот барајки

ВМРО најмалку со 60 пратеника

Доколку овие изборни бројки се претворат во пратеници, еве како би личел резултаот. Нормално, оваа симулација претпоставува дека цела Македонија е една изборна единициа, и дека ДУИ ќе освои 120.000 гласа Во тој случај: VMRO (46.5%): 57 + 3 од дијаспората = 60. SDSM (33.8%): 41 DUI (12.5%): 15 DPA (4.0%): 4 GROM (3.3%): 3 Ова е пораст на ВМРО од 5 пратенички места а пад на СДСМ од 1

ГУБИТНИЦИТЕ (film by Александар Поповски)

НАРОДОТ ГО ИЗВАДИ КУБУРОТ, ГО ИСПАЛИ МЕТАКОТ. Алекс Ружин, кој не знам зошто ама се потпишува како политичар (?!), на избориве излезе со “програма“ која вели: “се молам на Господа веќе подолго време, Ѓорге Иванов да доживее целосен пораз“! Од кога тоа закоравените либерал-демократи ја гледаат својата шанса во Господ, останува дилема? Желбата на малиот Ружин да има беззаконие во кое ќе го амнестирал таткото на свој “другар, пријател и

ЃОРГЕ ИВАНОВ ПОБЕДНИК НА СИТЕ ИЗБИРАЧКИ МЕСТА

На сите избрачки места на кои се гласше вчера во дијаспората, но и низ Македонија кај луѓето што го користеа правото да гласаат дома, победи Ѓорге Иванов. 100% триумф до овој момент. Не постои изборачко место од Австралија до САД каде Иванов не забележа победа. На сите места победата беше изразена со убедлив резултат од најмалку 80%-85% гласови во корист на сегашниот Претседател на државата. Вчерашното гласање покажа дека Стево

АВИОНОТ ЗА МОСТАР

На два дена до изборниот молк, обичниот гласач во Република Македонија од кандидатот Стево Пендаровски бара одговор на две клучни прашања: 1. Зошто не се качи во авинот за Мостар заедно со својот шеф Борис Трајковски? 2. Кој му е ставот за проблемот што Грција си го има со нашето име?