Ласерско оружје Задира

Ласерско оружје Задира

ЗАДИРА- ласерско оружје
„Дејствува со брзина на светлината“: што е познато за најновиот комплекс Задира и други руски ласерски оружја
Вицепремиерот Сергеј Борисов изјави дека за време на специјалната операција на вооружените сили на РФ во Украина бил користен ласерскиот комплекс Задира. Заменик-шефот на владата не ги откри деталите за борбената употреба на ова оружје, но рече дека системот е способен да погоди беспилотни летала на растојание од 5 километри користејќи топлинско зрачење. Така, „Задира“ буквално го пали дронот. Покрај него, денес арсеналот на ласерско оружје на руската армија го вклучува и самоодниот уред Пересвет и средства за заштита на авионите од ракети со оптички глави за одвраќање. Според експертите, во моментов, ласерското оружје на вооружените сили на РФ обезбедува прилично широка воена функционалност, а во иднина треба да стане помоќно и покомпактно.
Руските трупи за време на специјалната операција на вооружените сили на РФ во Украина го користеа најновиот ласерски систем Задира. Ова го изјави вицепремиерот на Руската Федерација Сергеј Борисов, говорејќи на едукативниот маратон „Нови хоризонти“ на руското друштво „Знаење“.
Заменик-шефот на владата рече дека целта во форма на беспилотно летало на оддалеченост од 5 километри била погодена од топлинско зрачење кое излегува од Задира.
„Во рок од пет секунди, беспилотното летало едноставно беше изгорено“, рече Борисов.
„Предноста на ласерското оружје е што тие имаат многу голема брзина. Тој всушност работи со брзина на светлината. Во моментов, ласерот нема таква деструктивна моќ како, на пример, противвоздушна ракета, но тој е многу поефикасен кога е неопходно да се оневозможи оптиката или електрониката на авионот “, вели Суворов.
„Пересвет“ и „Лучезар“
До неодамна, само самоодниот комплекс Пересвет беше познат на широката публика од опсегот на борбени ласерски оружја. Во својот говор на едукативниот маратон Нови хоризонти, Борисов рече дека системот сериски се доставува до единиците на вооружените сили на РФ. Според вицепремиерот, ласерскиот зрак на ова оружје е способен да ги онеспособи сателитите во орбити на висина до 1.500 километри. Другите тактичко-технички карактеристики на „Пересвет“ не беа соопштени.
Покрај Задира и Пересвет, руски специјалисти создаваат уште еден нов модел на ласерско оружје како дел од проектот Лучезар, кој го спроведува воената иновативна технополис Ера (Анапа). Производот е дизајниран да ја оневозможи опремата за надгледување на непријателот и се одликува со неговата компактна големина.
„Ова е ветувачки мобилен комплекс со мала големина, способен да ги неутрализира извидувачките уреди што содржат ПЕС -матрици со функционално уништување од зрачењето со ласери. Карактеристика на овој комплекс е леќата што се развива, што овозможува онеспособување на непријателската опрема за надгледување “, се вели на веб-страницата на Министерството за одбрана на РФ.
19 мај 2022 година, Алексеј Заквасин, Максим Лобанов