Трета Светска Војна

Трета Светска Војна

Кремљ открива како ќе одговори на распоредувањето на НАТО во Украина

„Вознемирувачко е што Москва и блокот предводен од САД се на „различни патеки“ по преговорите, но не се зборува за воена акција, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Русија верува дека би било „лудост“ да започне војна за Украина, но не ја исклучува можноста за преземање „контра-дејства“ за распоредувањето на НАТО доколку не успеат преговорите за безбедност и ако нејзините грижи останат нерешени, изјави Кремљ за Си-Ен-Ен.

Дмитриј Песков, долгогодишниот портпарол на претседателот Владимир Путин, додаде дека Русија е длабоко загрижена од неодамнешното зголемување на тензиите во Европа, во интервју емитувано во неделата.

„Имаме премногу тензии на границата [со Украина]. Имаме преголема тензија во овој дел од Европа. Автоматски се влечат повеќе проблеми. Исклучително е опасно за нашиот континент“, му рече тој на водителот на емисијата „Fareed Zakaria GPS“.

Според Песков, единствениот начин за САД и НАТО е конечно сериозно да се осврнат на грижите на Русија, наместо да ги отфрлат. „Ова е причината поради која инсистираме да добиеме директен одговор“, објасни тој, додавајќи дека Москва очекува „исклучително специфичен“ одговор на нејзините „екстремно конкретни предлози“.

Москва не поставува никакви ултиматуми, тврди тој, додавајќи дека Кремљ не „зборува за воена акција“ и смета дека военото сценарио е „лудост да се прави тоа“. Сепак, тој посочи дека Москва ќе одговори на континуираното проширување на НАТО на други начини.

Ќе бидеме подготвени да преземеме контра-акции. Ако продолжите да велите „слушајте Руси, ние нема да ги земеме предвид вашите грижи. НАТО ќе продолжи да се шири. Сега нема да ја имаме Украина [приклучување] во НАТО, но со текот на времето, легално, тоа ќе биде можно. Нема да кажеме дека нема да распоредиме никакво офанзивно оружје на територијата на Украина, а воената инфраструктура на НАТО ќе остане до вашата граница и, со текот на времето, ќе се приближи уште повеќе.’ Ако ни го кажете тоа, ќе мораме да го направиме тоа. направи нешто.

Од крајот на 2021 година, Украина и САД инсистираат на тоа дека Русија собира воен персонал во близина на украинската граница и тврдат дека тоа е доказ дека се подготвува за инвазија. Москва постојано ги негираше ваквите планови.

Во декември, Русија издаде сет на предлози за подобрување на колективната безбедност, кои вклучуваат гаранции дека НАТО нема да се прошири понатаму на исток и посебен договор дека на ниту една постсоветска држава, вклучително и Украина, не треба да и се дозволи да му се приклучи.

Овие барања беа отфрлени од САД и нивните сојузници за време на еднонеделните разговори на високо ниво меѓу официјални претставници од Русија, САД, НАТО и Организацијата за безбедност и соработка во Европа. Поранешниот генерален секретар на НАТО, Андерс Фог Расмусен дури се закани дека блокот може да ги апсорбира Финска и Шведска „преку ноќ“, доколку тие бидат „провоцирани“ да ја разгледаат таквата можност од Москва.

По разговорите, кои Песков ги опиша како „неуспешни“, САД продолжија да обвинуваат дека Русија подготвувала операции со лажно знаме во Украина за да предизвика целосен конфликт. Портпаролот негираше дека нешто такво се случувало. „Можете да видите дека тоа не се случува“, рече тој. Тој ги отфрли сите такви обвинувања, отфрлајќи ги наводите на американскиот советник за национална безбедност Џејк Саливан како „лажни вести“.

„Тој [Саливан] вети дека ќе го објави доказот за овие обвинувања во рок од 24 часа [вчера]… ние сè уште го чекаме тој доказ“,  рече Песков , додавајќи дека „додека не се докаже … ќе продолжиме да претпоставуваме дека тоа се лажни вести .“

Русија сè уште бара деескалација и е загрижена од фактот што Москва и Вашингтон се на она што Песков го нарече „тотално различни патеки“ – ситуација што тој ја опиша како „вознемирувачка“.

Дудинка

16.01.22