Pontiac Silverdome

Pontiac Silverdome

Pontiac Silverdome, некогаш грандиозниот и импресивен стадион лоциран во Детроит, Мичиген, сега е урнат. Стадионот, првично наречен „Понтијак Метрополитен Стадион“, беше завршен во 1975 година и официјално беше преименуван во „Сребрен дом“ во 1977 година поради сребрениот изглед на неговите бели покривни панели под сонцето.

На својот врв, Silverdome беше најголемиот стадион во НФЛ, со капацитет од 80.311. Служеше како дом на Детроит Лајонс 27 години, од 1975 до 2002 година, а исто така беше домаќин на Супер Боул XVI во 1982 година, кога Сан Франциско 49ерс, предводени од Џо Монтана, го освоија својот прв шампионат против Синсинати Бенгалс.

Silverdome исто така беше дом на Детроит Пистонс од 1978 до 1988 година. Стадионот беше домаќин на НБА Ол-стар натпреварот во 1979 година и НБА финалето во 1988 година. Во 1987 година, Silverdome постави рекорд за најголемиот настан некогаш одржан таму, со масовни 93.173 фанови кои присуствуваа на Wrestlemania III на легендарниот WWF за да го гледаат Hulk Hogan како се соочува со Andre The Giant.

Дури и папата Јован Павле Втори одржа миса во Silverdome во 1987 година, покажувајќи ја сестраноста и важноста на стадионот во заедницата. Меѓутоа, до 2002 година, Detroit Lions се преселиле во Форд Филд во центарот на Детроит, а Silverdome бил продаден на аукција во 2009 година на приватен сопственик за 583.000 долари.Во 2013 година, силната зимска бура предизвика значителна штета на покривот на надувување на Silverdome, што доведе до негово конечно уривање во 2017 година. Амазон неодамна објави планови за развој на локацијата во дистрибутивен центар, означувајќи ново поглавје во историјата на некогаш иконскиот стадион .