Uncategorized

Британски провикации во Црното море.

  МОСКВА, 23 јуни – РИА Новости. Црноморската флота, заедно со граничарите, го запре кршењето на руската граница од страна на британскиот разурнувач Дефендер на Кејп Фиолент, соопшти Министерството за одбрана. Како што забележа руската војска, во 11:52 часот британскиот брод ја премина руската граница и влезе на територијалното море на Кејп Фиолент на три километри. Тој беше предупреден за употреба на оружје во случај на повреда на граница, но

НИКОГАШ северна

Никој никогаш не успеал да убие и уништи идеа, идентитет, традиција… Европјаните убиле минимум 100 милиони домородци цо Северна Америка, ама и после два-три века повторно изнукнува таа нација, сега наречена First Nation. Енглезите мислеле дека ги истребиле сите абориџини, ама еве тие сега повторно се појавуваат и добиваат сатисфакција на јавна сцена. Курдите, Ерменците, Ирците, Баските, Македонците се изложени на слични стратегии за уништување. Но, колку и да имаш

Владимир Туфегџиќ - Туфе

Да се вратиме ние на посериозни теми од прославата за пензионирање, па да видиме какво ни е суСтвото и како неказнето и незаконито протекуваат доверливи информации од правосудните канцеларии?! Еве  пример: Човекот, односно судијата, кој беше спасен од ВМРО ДПМНЕ и Сашо Шиптар за да не биде избркан од работа, сега дојде време својот спасител да го прати зад решерки 12 години. Носењето маски, кое е дефинитивно опасно по здравје,

Отворено писмо до Урсула Фон дер Лајн

Отворено писмо до Урсула Фон дер Лајн & EU-company Почитувана госпоѓо Фон дер Лајн, јасно и недвосмислено ви порачуваме дека никого во Република Македонија веќе не можете да го импресионирате со големи, патетични зборови, пофалби, панегирици и награди за вашата квислиншка ЕУ-мивка, Зоран Заев. Во Брисел можете да му подигнете и дваесетметарски споменик од злато, но за македонскиот народ тој е морален мртовец, и засекогаш ќе остане само најбеден изрод и

ЕУ ФОНДОВИ

Еве зошто силните милијарди евра од ЕУ во Македонија се една голема лага Еврокомесарот Вархеи на свечената седница на владата во Скопје без око да му трепне извади од ракав нови 9 милијарди евра помош за Македонија и земјите од регионот. Мора да признаеме дека ЕУ има фантастична тактика. Бомбастично најавуваат силни милијарди евра кои убаво звучат за народот иако тоа останува само голема лага и ветувања. Да илустрирам со

Не е можно Заев да загуби а Мицкоски да не победи

Откако веќе цел поштен свет виде, а преку врвни домашни и странски стручњаци, епидемилози, нобеловци.., се осведочи во големата светска измама наречена Ковид 19 или Корона вирус, редно е да си го вратиме вниманието на она што е најбитно за нас – рушењето на фашистичкиот режим на Зоран Заев и неговата дијагноза (не е партија, јасно е). Во меѓувреме, во матното време исфорсирано од лажовот Филипче и неговото повикување на канибалистичката и педофилска СЗО  (против која стана дури и Доналд

Jане Сандански

“Ние сакаме Македонија да биде автономна, независна, слободна, Македонија на Македонците. Вие ја барате слободата на Македонија како средство, како етапа на идни освојувања и присоединувања, додека кај нас слободата, автономијата на Македонија се положени во основата, како цел. Ете каде лежи големата разлика меѓу нас, внатрешните и вас-врховистите. Ако ги пуштевме вашите другари-офицери во ТМОРО, тие ќе ја водеа оружената борба, тие ќе ги имаа во своите раце четите,

КОРОНА

  INTERVJU: DR. SREĆKO SLADOLJEV O HISTERIJI OKO NEOPASNE BOLESTI: Corona? Iz ničega su DOVELI SVIJET DO LUDILA! Sumnjam da će me itko demantirati, ISPALI BI SMIJEŠNI! HRVATSKAIZDVOJENO 27. veljače 2020. Damir Kramarić Facebook5,229TwitterEmail ‘Ispali su smiješni i nakon „svinjskog“ kaosa kada je ministar zdravstva „post festum“ javno prozvao mnoge zdravstvene djelatnike zbog neodgovornog ponašanja tijekom lažne pandemije i forsiranja opasnog cjepiva. Mogu zaključiti da se na globalnom planu iz ničega uspjelo

Мојата Македонија

Многу ми пречи животното мото на скороевичите кое гласи “Се‘ почнува и завршува со мене“. Демек, се‘ некои Исуси од кои почнува да се мери времето. За нивна жал, мора да соопштам дека светов, веков, а и Македонија, постоеле и пред нив, а ќе постојат и по нив. Па така, решив зимово преку Дудинка и мојот Фејсбук, со слики а не со млатење празна слама, да покажам дека Маекдонија, Македонецот,

Геровски, бугарски слуга

Последниот брутален напад на “новинарката“ Јорданка Ивановска Јоци врз промискуитетот на пратеникот Антонио Милошоски, уште еднаш ја покажува катастрофално лошата PR политика на ВМРО ДПМНЕ што се однесува во врска со стратегијата на користење бивши, сегашни и превртени комуњари во медиумската борба против СДСМ. Цитирањето, ангажирањето, глорифицирањето на Ефтов, Ивор Мицковски, Златев, Јоци, Геровски е очаен обид на умилкување кон оние што некогаш те дробеле, тоа повторно да не го