Uncategorized

Иван Пернар за акцијата на Русија

Sjećam se kad je NATO govorio da bombardira Srbiju i Kosovo da bi zaštitio prava Albanaca i da međunarodno pravo pritom nije bitno. Potom je napao Afganistan s pričom da su tamo teroristi, onda Irak, ali ovaj put radi toga jer je Saddam navodno imao oružje za masovno uništenje (koje nije imao), potom je bombardirao Libiju da bi tamo proširio ljudska prava i demokraciju. Naravno, nije bitno što je to

Русите ја нарекоа Британската министерка за надворешни работи  „Кловн кој дојде да ни го губи времето“

Состанокот на рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров со неговата британска колешка Лиз Трус во Москва помина многу лошо. Вработените во руското Министерство за надворешни работи ја нарекуваа британската министерка за надворешни работи  „кловн што дојде да ни го губи времето“, а Лавров излезе, оставајќи ја сама на говорницата по нивната прес-конференција, со што ѝ ја покажа вратата да ја напушти Русија. Ова е невидена дипломатска и билатерална реторика

Христијан Мицкоски

За што се платени политичарите од власта (како што би рекол Пендаровски) и нивните лакеи? На денот кога се навршија 150 години од раѓањето на големиот македонски син Ѓорѓи Делчев, ниту Пендаровски ниту Ковачевски се осмелија да изустат, а камоли да напишат дека Ѓорѓи Делчев бил Македонец, историчарот Ѓорѓиев (копретседател на комисијата за историски и образовни прашања) тврди дека Бугарија во втората светска војна не била фашистички окупатор, а СДСМ

Aegis A shore системите во Полска, Романија и Украина

Ниту граница премината, ниту инвазија на повидок… Она што не е ниту спомнато е отсуството на ветување дека НАТО (поточно американските антибалистички системи Ејџиз А Шор и т.н. “мистериозни” лансирни контејнери Мк-41 за кои и врапците знаат дека всушност се спакувани Томахавк проектили) и нивните офанзивни системи нема да бидат стационирани во близина на Руските погранични области и комшии… Такви системи САД во време на Буш/Обама ги изгради во Полска

Славјанка

Апропо мајтапот со силината и бројноста армијата на Славјанка и големината на рускиот воен оркестар … Дебелата трондла министеркава наша, веројатно нема поим за големината и значењето на нејзиното име кое во суштина е изворно руско (мора некој во нејзиното семејство да бил за ИБ-информ биро на Сталин или можеби таа има руско потекло?). Меѓу останатото Славјанка е еден од најубавите воени маршеви од времето на царска Русија и Првата

Антонио за Тома

„ТОМА“ – филмска приказна за душата Гледам, сите се „подмочнувате“ на „Тома“… Само разликата е во тоа што на оние кои го живееле тоа време им течат солзи, а на „новокомпонираниве“ им „тече низ ногавици“… Оние првите носталгично сфаќаат дека ова не е само филм за „таму некој кафански пејач“, туку приказна за душата… Филм за времето и земјата во која се почитуваа вистинските вредности, беа удостоени и ставени на

Шпионско дипломатски мега скандал

Во главните улоги: Миле Миленкоски, Владимир Сарафов, Стево Симски, Никола Димитров, Бујар Османи и Зоран Заев. Македонија е во центарот на нов шпионски и дипломатски мега скандал после апсењето на македонски дипломати во Србија. Полека се разоткрива целиот мозаик на скандалот, кој што ќе има сериозни последици за Македонија, и нејзиниот углед (кој што и така е на ниско ниво) во светот и во меѓународните институции. Главни учесници се Министерството

Британски провикации во Црното море.

  МОСКВА, 23 јуни – РИА Новости. Црноморската флота, заедно со граничарите, го запре кршењето на руската граница од страна на британскиот разурнувач Дефендер на Кејп Фиолент, соопшти Министерството за одбрана. Како што забележа руската војска, во 11:52 часот британскиот брод ја премина руската граница и влезе на територијалното море на Кејп Фиолент на три километри. Тој беше предупреден за употреба на оружје во случај на повреда на граница, но

НИКОГАШ северна

Никој никогаш не успеал да убие и уништи идеа, идентитет, традиција… Европјаните убиле минимум 100 милиони домородци цо Северна Америка, ама и после два-три века повторно изнукнува таа нација, сега наречена First Nation. Енглезите мислеле дека ги истребиле сите абориџини, ама еве тие сега повторно се појавуваат и добиваат сатисфакција на јавна сцена. Курдите, Ерменците, Ирците, Баските, Македонците се изложени на слични стратегии за уништување. Но, колку и да имаш

Владимир Туфегџиќ - Туфе

Да се вратиме ние на посериозни теми од прославата за пензионирање, па да видиме какво ни е суСтвото и како неказнето и незаконито протекуваат доверливи информации од правосудните канцеларии?! Еве  пример: Човекот, односно судијата, кој беше спасен од ВМРО ДПМНЕ и Сашо Шиптар за да не биде избркан од работа, сега дојде време својот спасител да го прати зад решерки 12 години. Носењето маски, кое е дефинитивно опасно по здравје,