Uncategorized

Од каде и како ке полетуваат Укропските Ф-16.

Од каде и како ке полетуваат Укропските Ф-16 Првата опција се воздушни бази со подземни бункери во западниот дел на Украина, каде што е потешко да стигнат руските ракети со долг дострел. Тие не би биле изложени на писта поголемиот дел од времето, туку авионите би биле во армирано-бетонски бункери речиси цело време по моделот на Израел. Незнам дали во Западна Украина да има аналогни бункери од СССР, со оглед

The troubling relationship of Minister Bruno Le Maire

While France is on fire following the pension reform, the friendly relations between the Minister of Economy and Christian Schmidt de La Brélie, director of the Klesia provident fund, give rise to questions. With his dimple that eats up most of his chin, his salt-and-pepper hair and his rimmed glasses, Christian Schmidt de la Brélie looks like an American B actor. His smooth voice with aristocratic inflections would put him

New York Times тајни документи

Украинска офанзива Се претпоставува дека станува збор за тајните документи за претстојниот обид за офанзива на вооружените сили на Украина, поради чие истекување почнаа мачовни проверки во Пентагон. Материјалите се појавија на интернет оваа недела, но немаше потврда дека тие се вистински пред објавувањето од страна на New York Times. Документите зборуваат за бројот на украинските војници, снабдувањето со воена опрема за нив и за тоа што им е потребно

5-те САД воени групи против Кина

Пет американски воени групи – всушност, пет армии за брза реакција, од кои три се насочени против Кина (само една против Русија) – ова е директен предизвик за НР Кина и повик за подготовки за американско-кинеска војна: ако САД ова отворено го изјавуваат, тогаш главниот дел од задачите за формирање на три оперативни групи се веќе завршени. Против НР Кина има три вистински фронта (Север, Центар, Југ), а не еден

Ли Шангфу - сигнал до САД

Кина има нов министер за одбрана – Ли Шангфу Подетално за новиот Министер за одбрана на НР Кина, под чие водство треба Тајван да се врати во родното пристаниште. Човек од доверба на претседателот Си Џинпинг. Овој генерал е под санкции на САД од 2018 година, поради воена соработка со Русија. Неговата биографија: – Дипломирал на престижниот Универзитет за наука и технологија за одбрана на Народноослободителната армија на Кина. Тој

Обезглавени трупови на НАТО инструктори

Руските трупи успешни напредуваат во Соледар, Украина, наидуваат на ужасни сцени. АКТИВНИ ВОЈНИ НА НАТО, со отсечени глави и РАЦЕ за да се спречи/одложи нивната идентификација. Украина очајно сака да ги скрие активните трупи на НАТО кои се борат против Русите. Краткото видео подолу содржи застрашувачки и графички слики од мртвите тела на активните трупи на НАТО, обезглавени и без раце. Видеото покажува ужасни и ужасни слики од вистинска смрт.

Путин во Валдаи-2022 за колапсот на ФЕД

Неминовен е колапсот на американскиот ФЕД: Путин во Валдаи-2022 Путин најави НЕИЗБЕЖЕН пораз на Западниот финансиски систем и на западната меѓународна регулатива Со надворешно мирен лак, Владимир Путин ја најави непоколебливата решеност на Русија да ја уништи моќта на американските Федерални резерви. Оние што не видоа „волја за покачување на стапките“ во говорот гледаат во погрешен правец. „Русија смета дека формирањето на нови меѓународни финансиски платформи е неизбежно, вклучително и

Кога ќе почнат да се гаѓаат патничките авиони

Воената помош за Украина претставува непосредна закана за граѓаните на Европа! И ова не е шега, бидејќи ова оружје е опасно за авиокомпаниите, како и за општата безбедност. Цивилниот авион е лесна цел на кој било цивилен аеродром, како мета на пистата, при полетување или слетување. Но, тие „не сметаа на тоа“. А сега Die Welt пишува дека Stingers се појавиле во Германија, а уште илјадници се испраќаат во Украина.

‘РБИНЕЦ ПРИВРЗАНИК НА БУГАРСКИТЕ КОНТРА

ПРАТЕНИКОТ ЛАЗЕ ТАНЕСКИ РОДУМ ОД СЛАВНО Arbinovo Debrca, ГЛАСАШЕ ЗА ДОГОВОРОТ СО БУГАРИЈА. ДАЛИ Е ПРАВИЛНО ИЛИ НЕ ИЛИ ПО ЖЕЛБА НА ТИЕ ШТО ГО ИЗБРАЛЕ ПРОЦЕНЕТЕ САМИ. ТАТКО МУ БОШКО БЕШЕ ИСЛУЧИТЕЛНО ДОБАР И ЧЕСЕН ЧОЕК. АРНО АМА ИМАТ ИНТЕРЕСНО КАЖУВАЊЕ ( НЕ ВЕЛАМ ЈАС И НЕ ТВРДАМ, ТУКУ СУМ СЛУШАЛ) ЗА ДЕДА МУ ЛАЗОРА ОД ‘ РБИНУ ПО КОГО Е КРСТЕН, ДЕКА ЗА ВРЕМЕ НА ВОЈНАТА БИЛ ЕДИНСТВЕН

За сите оние што "ЧЕСТИТАА" обезименување на МПЦ

УШТЕ НЕ СМЕ СТИГНАТИ ДО ДНОТО Грчкиот портал “Фос Фанариу“ (Светлината на Фанарот), веднаш по одлуката на Вселенската Патриаршија за “признавање на МПЦ-ОА“, објави и коментар со појасненија за суштината на таа одлука. Анализата на д-р Атанасиос Вавускос опфаќа повеќе прашања: можните прашања за дејствување на СПЦ, усогласеноста со Преспанскиот договор, важноста на името. Според него, дури и “Охридска Архиепископија“ е преголема дрскост, зашто историската црква со тоа име има