Спорт

ЈУГОСЛАВИЈА - ШПАНИЈА 2:1

На 26-ти јуни 1990-та, значи пред 24 гдини, репрезентацијата на Југославија ја забележа својата последна победа во историјата на постоењето на СФРЈ. Во Верона против Шпанија беше 2:1. За историјата е и податокот, дека за македонско јазично подрачје последен кој искоментирал фудбалски натпревар во кој Југославија победила, бил Миленко Неделковски. Тогаш, во Верона, коментираше Миленко. Останаа во сеќавање двата фантастични гола на Пикси.Судеше Шмидхибер. Еве ги деталите: June 26th 1990

ПЕЛЕ, БЕКЕНБАУЕР, МАРАДОНА, ПЛАТИНИ, ЗИДАН...

Кристијано Роналдо и Лајонел Меси се најдобрите фудбалери на денешницата. Тука нема двојба. Ова претстојно светско првенство ќе покаже: 1. Дали ќе останат во друштвото на големите фудбалери што никогаш не го достигнале врвот како што беа Јохан Кројф, Руд Гулит, Дејвид Бекам, Еусебио, Пушкаш…? Одлични, но со Националниот тим не се искачија на врвот. 2. Или ќе станат дел од легендите што имале успаех и со клубовите, но и

ФУДБАЛ

Претседателот на ФФМ Илчо Ѓоргиоски и поранешниот селектор Ѓоко Хаџиевски гости во Миленко Неделковски Шоу. Комплетната емисија на ова видео: http://www.youtube.com/watch?v=xrj_G5uLmLM&list=UUOaYKzP6i0fXNR5MLuuIHFw&feature=share

СЕЉАЧКИ ФУДБАЛ

Вчера се одиграа дел од квалификациите за пополнување на Втората фудбалска лига во Македонија. Значи, баражи. Во контекст на имињата на нашите клубови од типот на Царев Двор или Гоблен, препорачувам преубава фејсбук страна за смеење, наречен СЕОСКИ ФУДБАЛ. Еве линк: https://www.facebook.com/pages/Seoski-fudbal/636975469717369 Уживајте…

ФФМ во РИМ

Фудбалската репрезентација на Македонија синојка пристигна во Рим. Во петок ј игра втрата пријателска средба од оваа мини турнеа и подготовки. Попладнево во 17.00 репрезентатовците го одджаа првиот тренинг во Рим. Репрезентацијата на Македонија е сместена во Манчини Парк Хотел. Тоа е хотел каде одседнуваат сите противници на Рома.

ФУДБАЛ!!!

По синоќешното финале, да заклучиме: 1. Роналдо никогаш не одиграл добра утакмица кога бил голем дуел. Кога имало решавачки меч. 2. Резултатот и успехот (осовојување титула) застанаа пред убавината, витештвото и атракцијата. 3. Нациите кои имаа фудбалери бисери и велемајстори (Аргентина, Бразил, Шпанија, Португалија) како што беа Еусебио, Пеле, Марадона, Гаринча, Ди Стефано…, ја преземаа холандско-германската доктрина на атлетичари-фудбалери и италијанското катанаџо на Хеленио Херера. 4. Фудбалот е голема играчка

ЕЛ ПАТЕТИКО!!!

Секоја чес за момците од “Екипа“. Извинреден наслов, новинарски сенс… Респект. http://ekipa.mk/el-patetiko-ochaen-vardar-i-nemok-en-pelister-za-nishto-nishto/

4X4

Оф роуд има секаков, па и ваков во Шпанија. Кога луѓе (ме) прашуваат што хард кор оф роуд возило да купам, тешко е да се каже. Зависи од премногу работи. Унимогот има одлични карактеристики: http://www.unimogcentre.com/unimog406specs.html 406-ката “С“ кабрио има “Агри“ верзија за земјделство, на пример. http://www.unimogcentre.com/unimog406specs.html http://youtu.be/i8MpIVFoOgA

ГРУПНА ТЕПАЧКА

Нови спортови доаѓаат на сцената. Новото време носи нови предизвици и нови атракции. Ова е Светско Првенство во ГРУПНА ТЕПАЧКА. Правила, судии, победници, поразени… Спорт! http://www.motika.com.mk/index.php?option=com_content&id=49279&fb_action_ids=10203492496812362&fb_action_types=og.likes