Свет

Битката за Мариупол е завршена

мај 18, 2022  за Антропол пишува Дарко Тодоровски Магистер по меѓународни односи и воен аналитичар Доцна синоќа, припадниците на нацистичкиот баталјон Азов, криејќи се на своето последно упориште на мега фабриката Азовстал во Мариупол, решија да се предадат, и покрај тоа што претходно изјавуваа дека ќе се борат до крај, и дека падот на Мариупол значи пад на Украина. Ноќта повеќе од 300 припадници на Азов и украинската армија излегоа

Важноста на Змијскиот остров

Репортерот на VGTRK Александар Сладков @Sladkov_plus ЗМИСКИ ОСТРОВ КАКО КЛУЧ ЗА ГЛАВНАТА ПОМОРНА БАЗА НА УКРАИНА. ОДЕСА ЌЕ БИДЕ НАША. Островот за време на воените дејствија е скоро секогаш основа. Ако мислиме на Змискиот остров, ова е клучот за Одеса. Потврда за тоа е големото внимание што му го посвети руската команда уште на првиот ден од специјалната воена операција. Островот беше земен, во Киев беше препознаен со болка, посочувајќи

30 минутки се доволни

Во случај на нуклеарна војна Русија ќе ги уништи земјите од НАТО за само половина час. Ова го соопшти генералниот директор на „Роскосмос“ Дмитриј Рогозин. Тој истакна дека таков исход не може да се дозволи, бидејќи тоа ќе влијае на состојбата на Земјата. „Во нуклеарна војна, земјите на НАТО ќе бидат уништени од нас за половина час. Но, не смееме да го дозволиме тоа, бидејќи последиците од размената на нуклеарни

Пренесување на војната на Балканскиот полуостров

Косовски бумеранг: Дали Балканот ќе стане нова точка на тензија? ✍️ Од статијата на проректори на Дипломатската академија на Министерството за надворешни работи на Русија Олег Карпович, Михаил Троjанскиj 💬 Украинските настани ги натераа политичарите и експертите да размислуваат за тоа колку е кревка структурата на таканаречениот „европски систем на безбедност“. <…> Последователната ескалација на конфликтите во Јужна Осетија, Нагорно-Карабах и Донбас не принудува да бараме други мини со одложено

Голем Израел

Израелското знаме: Давидовата ѕвезда ја симболизира еврејската територија, горната плава линија ја претставува реката Тигрис (Месопотамија-Ирак), долната плава линија ја претставува реката Нил (Египет). Значи ова не “конспиративен светски заговор”, ова е факт соддржан на државно знаме, со сета почит кон Евреите и Државата Израел. Теоријата со Хазарија колку и да е луда толку е и можна, а просторот на Голем Израел … Прашање: зошто е постојаната конфронтација на Израел

Премиерката на Шведска

🇸🇪Шведска премијерка Магдалена Андерссон изјавила је да се имиграционс политика земље испоставило да је пропала, да је бандитизам појачан. “Подела је отишла толико далеко да се у Шведској појавило паралелно друштво. Живимо у истој земљи, али у потпуно различитим реалностима”, рекао је Андерсон, напомињући да у Шведској цветају исламизам и десничарски екстремизам. Имигранти у Шведској данас чине једну петину становништва, са огромним приливом забележеним у последње две деценије.   01.05.22

Ситуацијата во Азовстал

Според Азовстал. Според неколку извори директно меѓу преговарачите и оние кои навистина се во темата. Ова е ситуацијата во моментов. Под покровителство на ОН пристигнаа 77 автобуси. Не влегоа сите во фабриката. Русите се согласија да го пропуштат само бројот што е неопходен за декларираниот број на цивили. Првите 25 луѓе кои заминаа сами се евакуираа, а не како дел од претстојната хуманитарна акција. Подоцна излегоа уште 20 – од

НАТО, ЕУ, САД, Русија...

ПРОЧИТАЈТЕ ВО ЦЕЛОСТ, ДА БИДЕ ПОЈАСНО СО КОГО СЕВЕРЏГАНИЈА ТИКВИ САДИ! УШТЕ ВОЈСКА ЌЕ ПРАЌАЛА ЛУДАЧАТА! – Од декември Русија добивала информации за плановите на НАТО да распореди 4 воени бригади (2 копнени, 1 морска, 1 воздушна) на територијата на Украина. Покрај тоа, воздушната бригада би имала способност да носи нуклеарни боеви глави. НАТО имал намера да се договори за ова распоредување на војници во летото 2022 година, на состанок

Нуклеарен напад!

Има мало недоразбирање во американската анализа за можниот руски одговор на евентуалното директно учество на НАТО во конфликт – преку Полска или на друго место. Американските експерти го исклучуваат превентивниот нуклеарен напад бидејќи се сигурни дека Русија го користи ова крајно оружје само како одговор на претходниот нуклеарен напад на Западот. Во тоа грешат. Веќе сме во различна фаза на конфликт. За Русија тоа значи да се биде или не.

Оскудација, паре су скупе!

🧑‍🌾 – Русија и Украина заедно произведуваат 31% од глобалното 🥖 производство на пченица! ❌ – Египет, кој одговара на 6% од потребите на глобалните пазари, стравува од недостаток на вода поради новата етиопска брана на реката Нил! Аргентина – Аргентина, најголемиот производител на пченица во Јужна Америка, се соочува со невидени пожари на земјоделските површини! Реката Парагвај, која во основа е основа за земјоделските области во Јужна Америка, е