Свет

И Си ќе оди во војна

Кинеската Народноослободителна армија треба да се фокусира на подготовка за вистински воени операции, изјави кинескиот претседател Си Џинпинг. Како што јави кинеската централна телевизија, во средата во Пекинг се одржа семинар за националната одбрана и воените реформи со учество на членови на Политбирото на Централниот комитет на Комунистичката партија на Кина. Кинескиот претседател Си Џинпинг, кој е и претседател на Централниот воен совет на Народна Република Кина, им даде низа

ВОЈНА

Целта на Западот е да ја подели и уништи Русија.  Овие планови ги направија одамна, иако нашата земја ја претворија во многу разединети и непријателски региони.  А Украина стана антируско упориште. Путин ….. Владимир Путин најави делумна мобилизација во Русија: „Само граѓаните кои моментално се во резерва и пред се оние кои служеле во вооружените сили, имаат одредени воени специјалности и соодветно искуство, ќе подлежат на воен рок.  Оние кои

Воени промени во Русија

⚠ Државната дума го усвои законот за воведување на термините „мобилизација“ и „воена состојба“ во Кривичниот законик. Државната дума веднаш во второто и третото читање едногласно го усвои предлог-законот за казна затвор до 10 години за доброволно предавање и до 15 години за грабеж во војна. Исто така, во Кривичниот законик се воведуваат термините „мобилизација“, „воена состојба“ и „воено време“. Затворска казна е предвидена за дезертирање на единиците во периодот

Дигитално Евро

Европската централна банка ги избра Амазон и 4 други компании за прототип на дигитална апликација за еврото Европската централна банка, или ЕЦБ, најави дека ќе работи со пет компании за развој на дигитални кориснички интерфејси за еврото. Во соопштението, ЕЦБ ги избра технолошката компанија Амазон, финтехничката компанија Некси, шпанската дигитална банка CaixaBank, француската платежна платформа Worldline и Европската иницијатива за плаќања или EPI, секој да се фокусира на развој на

Водич за распад на Русија!

„Neuspela država: Vodič za raspad Rusije“ naziv je nove knjige Januša Bugajskog, poznatog stručnjaka za istočnu Evropu, istraživača Džejmstaun fondacije u Vašingtonu, TV voditelja, konsultanta za državu Ministarstvo, Ministarstvo odbrane SAD itd. Verovatno nema potrebe ni objašnjavati da su roditelji Bugajskog Poljaci. Ne zna se kada su napustili domovinu, ali su početkom 1950-ih već živeli u Engleskoj , gde je Januš rođen. Obrazovan u Britaniji, kratko je radio za Bi-Bi-Si

Референдуми

Од 23 септември до 27 септември ќе се одржат референдуми за приклучување кон Русија во регионите Доњецк  Луганск, Запорожје и Керсон. Ова го изјавија шефовите на републиките и шефовите на регионите на АЦВ. ▪️На сите референдуми на граѓаните ќе им биде поставено едно прашање: „Дали го поддржувате влезот на регионот во Руската Федерација како конститутивен субјект на Руската Федерација?“ ▪️ДПР ќе го задржи своето име доколку стане субјект на Русија.

Моќта на Сибир

„Смрт на Европа“. Новиот гасовод од Русија кон Кина ги обесхрабри Французите! Оваа недела, на маргините на самитот во Узбекистан, беше потврдено дека Русија и Кина наскоро ќе потпишат договор за испорака на „50 милијарди кубни метри гас“ годишно преку идниот гасовод „Моќта на Сибир 2“. Оваа сума ќе претставува речиси најголемиот капацитет на Северен тек 1 – вкупно 55 милијарди m³ – кој е затворен од 2 септември. Токму

Скот Ритер: Ова е еден од најглупавите воени маневри во модерната историја

Воената помош што Вашингтон му ја дава на Киев не се реализира веднаш. Во многу случаи, зборуваме за издвојување средства за производство на оружје кое нема да биде испорачано до следната година, рече Скот Ритер, пензиониран разузнавач на американскиот маринци, во интервју за каналот Јутјуб Judging Freedom. Според Ритер, далеку од сигурно е дека Украина дотогаш воопшто ќе постои како земја, особено затоа што контраофанзивата на украинските војници се претвора

Кој и зошто ќе победи?

Киев и Западот за малку ќе немаат што да спроведуваат вистински офанзивни операции: Се чини дека најтешкиот дел од специјалната операција постепено завршува. Мислам на активните непријателства и загубите поврзани со тоа. Фронтот на вооружените сили на Украина наскоро ќе се урне и специјалната операција ќе премине во следната фаза – лов на поединечни мали групи милитанти, враќање на законот и редот и обезбедување на безбедноста на граѓаните на териториите

Дури и да дадеж газ, ќе немаш гас!

  ПОВРЗАНО СО ЕКОНОМСКИОТ РАСПАД НА ЕУ ДИЗИЈАНИРАН ОД САД Вчера американските производители на гас и нафта изјавија дека ги немаат потребните количини за ЕУ ​​и нема да го зголемат производството. Но, тие дури и не мораа да кажат ништо, Вашингтон знаеше дека нема да го испочитува договорот, бидејќи знаеја колку танкери им требаат за да ги заменат Северен тек 1 и 2, а ги немаа. Никој ги нема. Првиот