Свет

Сите муслимани од светот, само нашиве шпонои не!

🇷🇺 Духовниот водач на руските муслимани, претседателот на Руската муслиманска духовна управа Равил Гајнутдинов Ибн Исмаил, во саботата изјави дека исламскиот свет ја разбира одлуката на рускиот претседател Владимир Путин да изврши воена операција во Украина. „Целиот исламски свет, арапскиот свет, ги разбира одлуките на нашиот претседател. „Тие ја бараат победата на руската политика и апсолутно не ги интересира хегемонијата на една земја, создавањето на униполарен свет“, рече тој. „Затоа

Ласерско оружје Задира

ЗАДИРА- ласерско оружје „Дејствува со брзина на светлината“: што е познато за најновиот комплекс Задира и други руски ласерски оружја Вицепремиерот Сергеј Борисов изјави дека за време на специјалната операција на вооружените сили на РФ во Украина бил користен ласерскиот комплекс Задира. Заменик-шефот на владата не ги откри деталите за борбената употреба на ова оружје, но рече дека системот е способен да погоди беспилотни летала на растојание од 5 километри

Рубља против Долар

Западните обиди да го напуштат ресурсот доведоа до треска на пазарот и највисоки цени во историјата Русија ќе го врати во пари она што го изгуби во обем, заработувајќи рекордни приходи од продажба на сино гориво, пишува францускиот весник lesEchos. Годишно, Русија во 2022 година ќе добие 100 милијарди евра, што е двојно повеќе отколку во минатото, пресметаа аналитичарите на Citi. „Европејците купуваат гас по високи цени: и покрај санкциите,

Битката за Мариупол е завршена

мај 18, 2022  за Антропол пишува Дарко Тодоровски Магистер по меѓународни односи и воен аналитичар Доцна синоќа, припадниците на нацистичкиот баталјон Азов, криејќи се на своето последно упориште на мега фабриката Азовстал во Мариупол, решија да се предадат, и покрај тоа што претходно изјавуваа дека ќе се борат до крај, и дека падот на Мариупол значи пад на Украина. Ноќта повеќе од 300 припадници на Азов и украинската армија излегоа

Важноста на Змијскиот остров

Репортерот на VGTRK Александар Сладков @Sladkov_plus ЗМИСКИ ОСТРОВ КАКО КЛУЧ ЗА ГЛАВНАТА ПОМОРНА БАЗА НА УКРАИНА. ОДЕСА ЌЕ БИДЕ НАША. Островот за време на воените дејствија е скоро секогаш основа. Ако мислиме на Змискиот остров, ова е клучот за Одеса. Потврда за тоа е големото внимание што му го посвети руската команда уште на првиот ден од специјалната воена операција. Островот беше земен, во Киев беше препознаен со болка, посочувајќи

30 минутки се доволни

Во случај на нуклеарна војна Русија ќе ги уништи земјите од НАТО за само половина час. Ова го соопшти генералниот директор на „Роскосмос“ Дмитриј Рогозин. Тој истакна дека таков исход не може да се дозволи, бидејќи тоа ќе влијае на состојбата на Земјата. „Во нуклеарна војна, земјите на НАТО ќе бидат уништени од нас за половина час. Но, не смееме да го дозволиме тоа, бидејќи последиците од размената на нуклеарни

Пренесување на војната на Балканскиот полуостров

Косовски бумеранг: Дали Балканот ќе стане нова точка на тензија? ✍️ Од статијата на проректори на Дипломатската академија на Министерството за надворешни работи на Русија Олег Карпович, Михаил Троjанскиj 💬 Украинските настани ги натераа политичарите и експертите да размислуваат за тоа колку е кревка структурата на таканаречениот „европски систем на безбедност“. <…> Последователната ескалација на конфликтите во Јужна Осетија, Нагорно-Карабах и Донбас не принудува да бараме други мини со одложено

Голем Израел

Израелското знаме: Давидовата ѕвезда ја симболизира еврејската територија, горната плава линија ја претставува реката Тигрис (Месопотамија-Ирак), долната плава линија ја претставува реката Нил (Египет). Значи ова не “конспиративен светски заговор”, ова е факт соддржан на државно знаме, со сета почит кон Евреите и Државата Израел. Теоријата со Хазарија колку и да е луда толку е и можна, а просторот на Голем Израел … Прашање: зошто е постојаната конфронтација на Израел

Премиерката на Шведска

🇸🇪Шведска премијерка Магдалена Андерссон изјавила је да се имиграционс политика земље испоставило да је пропала, да је бандитизам појачан. “Подела је отишла толико далеко да се у Шведској појавило паралелно друштво. Живимо у истој земљи, али у потпуно различитим реалностима”, рекао је Андерсон, напомињући да у Шведској цветају исламизам и десничарски екстремизам. Имигранти у Шведској данас чине једну петину становништва, са огромним приливом забележеним у последње две деценије.   01.05.22

Ситуацијата во Азовстал

Според Азовстал. Според неколку извори директно меѓу преговарачите и оние кои навистина се во темата. Ова е ситуацијата во моментов. Под покровителство на ОН пристигнаа 77 автобуси. Не влегоа сите во фабриката. Русите се согласија да го пропуштат само бројот што е неопходен за декларираниот број на цивили. Првите 25 луѓе кои заминаа сами се евакуираа, а не како дел од претстојната хуманитарна акција. Подоцна излегоа уште 20 – од