Разно

РАЗОЧАРАНИТЕ

Нивните се разочарани од нивните (СДС)!!!       ФОТО: Новинарските перјаници на СДСМ удрија по Заев за дебаклот на скопскиот митинг

Што и да е, за Миленко да е!!!

“Кадија те куди – кадија те суди“ принципот си мислевме дека заврши со заминувањето на Отоманската империја од светската политичко-општествена сцена. Си мислевме замина со умирањето на макартизмот, стаљинизмот, медиумските линчови на Берија и Гебелс. Но, не! Сме се лажеле. Фашизмот маршира на светската сцена. Никогаш посилен, никогаш по самобендисан, никогаш по решителен без судење, докази и вистина да ги отстрани сите организации и поединци што им сметаат во нивниот

АПАШИШТА

100 дена, и се‘ стана јасно. Во случајов со СДС и нивниот лидер од Муртино се избистри дека не станува збор за никаква идеологија, стратегија, иднина, барање правда!!! Не, овдека на дело е само една работа, а тоа е сеопшта пљачка. Да се потсетиме, исто беше и во времето на оваа партија, но под раководство на Бранко Црвенковски, шмркачот на бело. Апсолутно ништо не им беше свето: име, знаме, дијаспора…

    ФБ статус на Тони Науновски: Тиранската платформа и влада не се Македонски национален и државен интерес. Македонија е држава на Македонскиот народ, не е мултиетничка држава (таква е САД, всушност). Ние нема да преживееме како народ после реализацијата на 3-6-9. Кога читам, гледам и знам какви се не луѓе биле на високи позиции во јадната ни Македонија, се чудам како и до сега не сме бегалци (како Матејчаните,

Про-руска партија во МК!!!!

Се распадна ко меур замислената глупа идеа на неколкумина јавни фаци дека ќе формираат про-руска партија!!! Зошто? Затоа што: 1. Спонзорот се откажа, вклучувајки ги спонзорорањата и во спортот. 2. Еден од двата идеоносци, градител на нелегални палати во центарот на Скопје, е приведен од СЈО. 3. Легализаторот на нелегалната палата на градителот се повлече од политиката. 4. Новинарот остана “во центар“ без кислород, па ќе се обиде да се

МАКЕДОНИЈА

Види мајката, како се едногласни и источните и западните соседи кога се во прашање нивните интереси, и тоа оние националистичките, уште полошо национал-фашистичките.   Нелегален министер, во нелегална влада, изгласан од нелгално собраните, извесен Министер смрт Таравари се здроби од жалење што на слетот по повод Супер купот во Скопје на Филип Втори Арената, немало ништо албанско!?!?! Демек, сме биле мулитиетничка држава!!! Немој бе?!   Тој Министер Смрт, заедно со

КАКО СТРАНЦИТЕ БИРААТ БАЛКАНСКИ ПОЛИТИЧАР?

Пријател ми испрати слика од текст на кој налетал на интернет. Тркстот е суштината на ова што нам ни се случува. Читајки го текстот доволно е именката Србија да се замени со Македонија, па се да е јасно. Еве што пишува: Пре извесног времена, на једној кучној журци, имао сам необично занимиљив и искрен разговор са бившим дипломатом једне изузетно утицајне западне земље, који се сада бави бизнисом  у региону.

ОТСАТНИ

Во овие драматични моменти за државата и идентитетот, неколку лика се нападно отсатни. Тоа се ликови кои се бирани од нас, или се назначени на функции од луѓе што ние сме ги бирале. Како и да е имаат одговорност пред нас граѓаните. Значи, каде се, каде се кријат и зошто збор не проговорат во врска со договорот со Бугарија, преговорите со Грција и Тиранската платформа:   Ѓорѓе Иванов.    

Одјеци и реаговања (2)

Тони Поповски POTPISAL DOGOVOR SO BUGARITE? ZBRCIMU KOMITSKA VECER,DVOJAZICNOST? USTE DVE KOMITSKI PA NE MOZE TOLKU NEKOJ DA JA SJEBE DRZAVAVA KOLKU KOMITITE I VOJVODITE MOZAT ZABAVI DA PRAVAT Ирена Радовановиќ Кој рече дека опозицијата молчи? Ќе видите дека на 2 Август ВМРО- ДПМНЕ ќе појача со прес- конференции Гордана Јованпвска Пред се` треба да ви биде јасно дека Иванов и ВМРО-ДПМНЕ го подготвуваа договорот за добрососедство со бугарската страна,

ОДЈЕЦИ И РЕАГОВАЊА

Zlatko Jordanovski 9 hrs ·  Читајќи ги написите околу „договорот“ со Бај-гањовци и нашиот ментален изрод ЗаеФ, по милионити пат јавно прашувам, а никој не ми одговара на следново прашање: „СО ШТО СТЕ УЦЕНЕТИ ГОСПОДА ОД ВМРО-ДПМНЕ? ИСПАДНЕТЕ И КАЖЕТЕ МУ НА НАРОДОТ ШТО И КАКО СЕ СЛЧУЧУВА? ВО КАКВИ ГОМНАРИИ СТЕ ВМЕШАНИ? (за СДС секој ментално здрав знае кои се и што се, ама сега е прашањето за ВМРО)