Разно

Ножиња во грб

Ножиња во грб на Македонскиот народ: 1. Давање цензус Б. Црвенковски да стане претседател на Македонија. 2. Неуспех на референдумот за територијална распределба со активирање на Тодор Петров. 3. Амнестија за хашките случаи за злосторство против човештвото. 4. Пржино 1. 5. Пржино 2. 6. Осуда и барање затвор за патриотите од 27-ми април. 7. Талат Џафери министер за одбрана. 8. Зоран Јолевски министер за одбрана. 9. Милионска донација во кампањата

МИЛЕНКОВЦИ и нивниот МИЛЕНКОВИЗАМ

Соопштение на ДУДИНКА во врска со колумните на Стефан Влахов Мицов. ———- Претпоставуваме дека обвинувањето дека “Миленковци“ и нивниот “Миленковизам“ што како политички термин беше промовиран во емисија на Канал 5 телевизија во која гостуваше Претседателот на Демократска Десница односно потпретседателот на Обединети за Македонија, ќе се прошири бидејки Дудинка нема намера да заборави кој што кога направил, напишал, тврдел, кажал – а, сега сака тоа да се заборави при

Repetitio est mater studiorum

Бидејки, нели, повторувањето е мајка на знаењето, еве да повторам што сум напишал во два наврати, а што е моментно актуелно: Во колумната од 4-ти Октомври под наслов “Кога не си апсел, ќе те апсат“, меѓу другото  во заглавјето наречено “После избори“  пишувам:   “За да нема чудење во медиумите после локалниве избори, со време адаптирајте се на она што ќе следи!!! Симнување, расшрафување и топење на споменици. Прв на

Поддршка за ГЕРИЗ

Дудинка подолго време јавно ја поддржува борбата на Бранко Героски, Сашо Ордансоки и нивното друштво  против цензурата што ја спроведува СДС. Па, од разочараните соросоидно-БееНДе-УСАИдни кадри на своите страници пренесува пораки и статуси објавени на нивните профили на Фејсбук, како и нивните колумни на Плусинфо. Поддршка за Гериз. Поддршка за Сашо. Борба против Коко и другите цензори во владата на СДС.    

Писмо од ПРИЛЕП

Тале Јорданоски 7 hrs ·  На 30.10.2017 бев сведок на сообраќајка во која кола која возеше со прилично голема брзина удри жена која со нејзината пријателка си разговараше на тротоар на уличка во близина на Поликлиниката „Алтеа“ во Прилеп. Одкако удри во жената, шоферот не застана. Со чкрипење со гумите замина кога неколку комшии и поминувачи почнаа да викаат: Застанете го! Заради тоа што излезе на улица на која имаше многу

Бобан НОНКОВИЌ

Досегашниот дописник на МИА од Брисел го објави својот магистерски труд со што стана Магистер по менаџирање на медиуми и мултимедија. Владее, покрај англискиот што си го понесе од Скопје, и француски, холандски, белгиски (валонски) што ги научи таму. За се ова честитам. Но, најсилната работа кај овој човек, што особено ја ценам бидејки и себе си се сметам во истата категорија, е што НЕ СЕ ПЛАШИ И СРАМИ ОД РАБОТА.

Проблеми за Грција

Од овој политички прогон на СДСМ најмногу штета ќе има соседна Грција! Еве, уште Нова Година не е дојдена, а пола Македонија е без пасоши. Оние со “кајче без платно“ тријат раце за летоска. Еспресо 180 денари.