Македонија

Нивото на партиската врхушка на СДСМ пред вториот круг претседателски избори, оди кон дно за кое нормален човек не ни мислел дека постои.
Зоран Заев измислува суми и прашања за кои нема апослутно никаоков доказ или сведок. Доколку имал согледувања оти Груевски примил милион-и-пол, тогаш тоа требало да го пријави во Обвинителство. Ако се дадени и примени пари во кеш, тоа е сериозен криминал. Тука не станува збор за данок, ами за закон кој не се почитува. Зошто Заев не го пријавил ова во Обвинителство. Да се потсетиме, кога Заев беше процесуиран за Глобал, за него постоеше комплетна документација за сторен криминал од над 8 милиони евра. Од затвор и долгогодишна затворска казна го спаси Бранко Црвенковски. Инаку Заев сеуште ќе беше цимер со Велија Рамковски и Љубе Бошкоски.
Стево Пендаровски има амбиција да стане претседател на Македонија. На сите граѓани?! Но, половина милион луѓе ги смета за стока! Стока која се товара во комбиња. Прашањето е дали Пендаровски и ним сака да им е претседател? Дали ќе биде претседател и на стоката?
“Европското“ ниво на СДСМ ја детерминира половина Македонија како стока. Чудна политичка кампања! Чуден начин на барање гласови и доверба.
http://youtu.be/SIXrW4kqlos

А, ИЗВИНУВАЊЕ?

Македонската јавност со право очекува луѓето што намерно или заради незнаење, односно глупоча, ги промашија прогнозите, предвидувањата или проценките, ЈАВНО ДА СЕ ИЗВИНАТ. Тоа би било пристојно, цивилизирано, човечки… Многу ли се бара од нив? Да бидат луѓе и да се извинат. Да се извинат Мерсал Биљали за 270.000 гласа промашување, Ерол Ризаов за превидѕвањата дека Пендаровски убедливо ќе победел, агенцијата Рејтинг односно фамилијата Спасови за своето “истражување“, купиштата соросови

ОСТАВКАТА НА ШЕКЕРИНСКА

Во текот на часовите околу синоќешната прес конференција на СДСМ, па до пополноќните часови, во штабот на Бихачка се одвивала драма. Имало расправија и кавга каде предњачеле “граџаните“, обвинувајки ги “сељачиштата“ (Заев) оти им ја уништиле партијата. На лошите резултати се сителе Макрадули, Шема, Емилијан… “Така ви треба сељачаана“ била најчеста реченица. Во жестоката караница и викачка, најобвинувана била Шекеринска. Таа на повеќе наврати пробала да се реши проблемот барајки

ВМРО најмалку со 60 пратеника

Доколку овие изборни бројки се претворат во пратеници, еве како би личел резултаот. Нормално, оваа симулација претпоставува дека цела Македонија е една изборна единициа, и дека ДУИ ќе освои 120.000 гласа Во тој случај: VMRO (46.5%): 57 + 3 од дијаспората = 60. SDSM (33.8%): 41 DUI (12.5%): 15 DPA (4.0%): 4 GROM (3.3%): 3 Ова е пораст на ВМРО од 5 пратенички места а пад на СДСМ од 1

ГУБИТНИЦИТЕ (film by Александар Поповски)

НАРОДОТ ГО ИЗВАДИ КУБУРОТ, ГО ИСПАЛИ МЕТАКОТ. Алекс Ружин, кој не знам зошто ама се потпишува како политичар (?!), на избориве излезе со “програма“ која вели: “се молам на Господа веќе подолго време, Ѓорге Иванов да доживее целосен пораз“! Од кога тоа закоравените либерал-демократи ја гледаат својата шанса во Господ, останува дилема? Желбата на малиот Ружин да има беззаконие во кое ќе го амнестирал таткото на свој “другар, пријател и

ЃОРГЕ ИВАНОВ ПОБЕДНИК НА СИТЕ ИЗБИРАЧКИ МЕСТА

На сите избрачки места на кои се гласше вчера во дијаспората, но и низ Македонија кај луѓето што го користеа правото да гласаат дома, победи Ѓорге Иванов. 100% триумф до овој момент. Не постои изборачко место од Австралија до САД каде Иванов не забележа победа. На сите места победата беше изразена со убедлив резултат од најмалку 80%-85% гласови во корист на сегашниот Претседател на државата. Вчерашното гласање покажа дека Стево

АВИОНОТ ЗА МОСТАР

На два дена до изборниот молк, обичниот гласач во Република Македонија од кандидатот Стево Пендаровски бара одговор на две клучни прашања: 1. Зошто не се качи во авинот за Мостар заедно со својот шеф Борис Трајковски? 2. Кој му е ставот за проблемот што Грција си го има со нашето име?

ПРОГНОЗЕРИ

Ерол Ризаов во синоќешното свое гостување предвиде убедливо водство на Пендаровски по првиот изборен круг. Во истата емисија Мерсал Биљали предвиде водство на Пендаровски по првиот круг од 150.000 гласа. Кажаа и останаа живи. Изборниот прв круг е за три дена. Колку прогнозите им биле исправни или катастрофално неточни, ке се види до 20 часот во недела. Доколку не погодат, а натаму се сите индикации, би било некоректно своето промашување

КОЈ СЕ НУДЕЛ ЗА КОАЛИЦИОНЕН ПАРТНЕР НА ВМРО?

Еден од радикалните лидери на опозициона политичка партија, партија што ќе настапи независно на следниве парламентарни избори, до пред самиот почеток на изборната трка се нудел на ВМРО за да влезе во коалицијата “За подобра Македонија“. Нудел поддршка за Иванов, поддршка за програмата и политикте на ВМРО. Еден од најголемите критичари на оваа власт, критичар на Премиерот Груевски и на Претседателот Иванов, молел влез во коалицијата. Тврдел дека за дотогашните

НДИ СЕ ПОСРАМОТИ

Американците упорно се обидуваат со најразлични невладини, провладини, сорос-лук-лајк организации да се мешаат во внатрешните рабти на туги земји. Она што на извесен НДИ, претенциозно наречен “Институт“, му успеа во само три земји во светот (Србија, Босна и Руанда), не пројде во демокраска и самосвестена Македонија. Македонскиот актуелен претседател не дозволи да биде навлечен во дебата каде странците сакаат да ни даваат лекции по демократија. Она што го немаат кај