Македонија

Зошто ние, служителите на Евангелието на Зборот Божји, се доведовме до крајно молчание, неразумност, скаменетост

02/15 јуни 2022 Протоереј Миле Талески До сите возљубени браќа и сестри, кои, и јавно, но и тајно во приватни пораки фрлија срам врз мојата смиреност, укор, и тврдења: дека јас сум тој што сум провоцирал немир, омраза, разногласие и невистини за браќата од Бигорски манастир. Дозволете ми да се послужам, и да ги присвојам како да се еднакво мои, зборовите на еден од трите столбови на Црквата, светиот Григориј

Објаснето предавството на Стефан

Пре седам дана дали смо аутокефаклију и Томос Македонцима, а они данас се добровољно самоукинули, тотално. Код нас су имали митре и жезлове, као симболе власти и части, и Стефан истоветну столицу са Патријархом, што им се очито није допало, јер у Цариграду… снимак литургије говори све. Необично ме је обрадовало да је Бог преко Свесветог Вартоломеја одлучио да им да лекцију да су били расколници и да морају да

МПЦ и Стефан да ја кажат вистината за велепредавството

Она што нема да ви кажат егзалтираните од “преголемата љубов”, “историските настани” и “фенерската светлина” па не можат да размислуваат со своја главата… Факт бр.1. На почетокот од Литургијата сите архиереи (вклучувајќи ги и претставниците на “охридската црква”) кои сослужуваа со Фенерскиот патријарх (тоа е неговата официјално призната титула во Република Турција: “Fener Rum Orthodox Patriği”), застанаа на определеното им место од лево и десно на г.Вартоломеј, кој беше застанат

Најголема измама во историјата на Православието

Kаде е вистината?? Марјан Николовски во свој текст го вели следново: -Тоа што денеска го направи српскиот Патријарх Порфириј, само десет дена откако во Соборниот Храм во Скопје беше поздравен со аплаузи за одлуката на СПЦ да одобри Автокефалност, е чин со кој на МПЦ-ОА и се понуди лажна автокефалност, е чин со кој Српскиот Патријарх се дрзна да ги менува канонските поредоци на православната црква воспоставени од нејизното постоење.

Борис Стојменов лоповот

Некои си мислеа дека со рушењето на АД Скопјанка поранешно Беко ќе се заташка најголемиот криминал во независна Македонија?! Како со 20 илјади марки незаконски дадена позајмица се станува газда на 20 милиони евра вреден објект ?Како од позиција на министер се фалсификуваат книги со цел да нема акционери и акционерски удел, како да се присвои нешто што е туѓо?АД Скопјанка е сопственост на акционерите поранешни вработени на стоковната куќа!

Нашиот АнтоЊо

Антонио Милошоски е по сите критериуми најспособниот и најкредибилниот функционер во хиерархијата на ВМРО ДПМНЕ под Мицкоски. Дотолку повеќе секој негов став и коментар е со натпросечна тежина. Денешната негова изјава дека “Македонија безрезервно го поддржува територијалниот интегритет на Украина” е бламажа недостојна за неговото ниво. Таа изјава е изблик на неконзистентност, непринципиелност, двојни аршини и играње на кратка меморија. Пред само 14 години, истиот тој Милошоски, тогаш на најважната

Кога си требал да пукаш не си пукал, сега е доцна!

Ова со отворениве писма стана бизарно! Се’ некој некому (или на јавноста) и пишува отворено писмо. И бара другите да му го решат неговиот/нивниот проблем. Тие разни “извршители-од-27”, “организатори”, “уставобранители”, побегуљи во Будимпешта и слични, никогаш не ги разбраа двете клучни правила: 1. “Што се курчиш кога незнаеш да леташ” од бајката/вицот за слонот и папагалот што рипаат од авион. 2. “Кога треба да  пукаш пукај, не ломоти/збори” на Туко

Реакција на мојата последна емисија

Bi te nadopolnil nesto za tatarite.Eve neka se i 200000k pasosi.75% od tie se vise za zal kako mene nadvor od Makedonija so postojano zivealiste vo drzavite niz svetot.Vo sekoja drzava za da zemes nejzin pasos si postojat nivni regulativi. Ke zboruvam za Germanija sega.Za da zemes pasos vo D ti treba min 8 godini neprekinato ziveenje vo nea i 5g raboten staz. porano dozvoluvaa samo edno drzavjanstvo znaci germansko

Aмбасадата на Русија до дебелана кретенка

  Со изненадување се запознавме со изјавите дадени последниве денови од министерката за одбрана на РСМ г-ѓа Петровска во врска со „поставувањето на вооружените сили од страна на Руската Федерација што е провокативно и има дестабилизирачко дејствување“ (интервју за ТВ24 од 23 јануари) и „изготвување на анализи за можностите за потенцијално учество“ на Армијата на РСМ во случај на „руската инвазија на Украина“ (интервју за ТВ Телма од 24 јануари).

ЗНАМЕТО - Flag of our Fathers and Our Ancestors

Претенциозно Мартинпротуѓерски наречениот 4-ти Илинден беше последниот клин во ковчегот во кој се наоѓа трупот на Македонија. 70-и-кусур денови сенародна поддршка, шетање по улици, надеж – на крај се испостави дека било предводено од 4 добро платени лика, а раководено по Моторола од Сашо Мијалков. Целта, не била спасување на Уставот, Името, Државата – туку одработување за конечно убивање на секаква мотивација за митинг, демонстрација, собирање, активизам… Едноставно, после тој