Македонија

Писмо до Тимчо и Мите Лимунада

Почитувани регрути, повеќе не можете да се криете во ЕУ: Киев апелираше до земјите на ЕУ со барање да ги екстрадираат украинските мажи на воена возраст, кои се кријат од мобилизација. Гунарс Ансинс, градоначалникот на латвискиот град Лиепаја, исто така ветува дека ќе му помогне на Киев да собере што е можно повеќе мажи за мобилизација. Според него, Латвија „ќе придонесе за враќање на регрутите во Украина за да ја

Од Крум за Грујо

ПЕШТАНСКИ МАНИПУЛАЦИИ Многу години отпосле, овој дечко од дистанца реши да каже нешто и за рудникот Иловица. На начин крајно манипулативен, политикантски и подмолен. Нас не занимаат политичките игри и крадливите политики на тридецениската коалиција СДС-ДПМЕ, туку сопирање на животозагрозувачки, екогеноциден проект од најсмртоносната загадувачка категорија Г-1: Рудникот на смртта. Како прво, знаеш ли ти @NikolaGruevski, што е Г-1 загадувачка индустрија? Имаш ли читано компаративни студии за болестите што ги

Повторно сме на погрешната страна

🇺🇳  Генералното собрание на ОН ја усвои руската резолуција за борба против глорификацијата на нацизмот ✅ Генералното собрание на ОН ја усвои руската резолуција за борба против глорификацијата на нацизмот. 🗳 За документот насловен „Борбата против глорификацијата на нацизмот, неонацизмот и другите практики кои придонесуваат за ескалација на современите форми на расизам, расна дискриминација, ксенофобија и нетолеранција гласаа 120 земји“, 50 беа против, додека 10 земји беа воздржани. . Генералното

Ексклузивно од "Лидерската средба"

Следново е оценка за денешнава “Лидерска средба” од лице присатно во салата каде што беше состанокот: – “Поголема пичка и ороспија од Стевчо, НЕМА! Тоа е еден обичен човечки измет. Со разбирање и поддршка кон власта (справување со кризни ситуации, нужност од носење болни одлуки …) и лицемерна грижа за состојбите во правосудството и за луѓето од 27 април (го заболе него за нив) и за политички монтираните процеси кои

Ќе ја Апсат ли Аспазија?

Аспазија Софијанова (21 март 1965 во Скопје[1]) — шефицата на Одделот за интензивна нега и терапија на Клиниката за детски болести во Скопје, е сторител на тешко кривично дело. Таа направила  Злоупотреба на службена положба и овластување чл.353 ама ст.5 на штета на буџетот за кое е предвидена казна од најмалку 5 години до највеќе 20 години. Злоупотребата е што она како директорка сама си ги потпишувала дежурствата. И од продолжен вид е делото

Таче ќе го јаде како маче

Аферата броило значи само едно – трговија со влијание, преку злосторничко здружување во Соларен Картел. Фирми основани од Димитар Ковачевски и негови семејни врски вртат милионски суми во енергетскиот бизнис, додека Македонија е на колена, а народот осиромашен се бори секок ден да преживее. Аферата Броило ќе покаже како Ковачевски и една тесна клика се здружиле во картел кој печали и добива лична корист. Пиксел груп – фирмата на Ковачевски

Ситниот профитер и недораснат политичар Османи

СООПШТЕНИЕ Социјалистичката партија на Македонија оценува дека во секој настап во јавноста министерот за надворешни работи Бујар Османи продолжува да ги манипулира граѓаните во Македонија. Тој тврдоглаво и упорно тврди дека преговорите со ЕУ се отпочнати иако тие се условени и ќе започнат со промената на македонскиот Устав. Тој безсрамно ги брани ставовите на Комисијата за историски и образовни прашања чии предлози ја дерогираат македонската историска наука и ја потчинуваат

Битката на рекетарите од СДС и обвинителство

Интересно е да се забележи еден момент од писанието на Рускоска: “Честа, угледот, поштењето, ги имам научено од мала возраст од моите родители кои и двајцата се бореле со фашистите за денешна слободна и независна Македонија. Татко ми беше потполковник на дивизија во НОВ, закопан со бугарски куршум. Мајка ми партизанка која лежела во бугарски затвор и која се борела и на Сремскиот фронт“, го почнува Русковска обраќањето до јавноста

Зошто насила не туркате во војна?

Мојот народ, МАКЕДОНЦИТЕ, е мирољубив и трпелив народ. Зошто има потреба да не милитаризираат, ставаат во ровови да биеме битки за туѓи бели дворови? Ова не е наш конфликт, ова не е наша војна, овде нема наши интереси за кои би трошеле средства, енергија и млади животи. Нашите политичари, ѓенералштабот, безбедносните агенции не’ втурнуваат во катастрофа (економска, биолошка, секаква…) од невидени размери. Светот е на работ на војна. Ние нема

НГО злосторниците како Џабир Дерала и слични

ДЕЛУВААТ ВО 38 ЗЕМЈИ ИМААТ ОКОЛУ 1500 „АКТИВИСТИ“, А ОВАА „ОБУКА“ ја поминале 130.000 МЛАДИ Со парите на западните влади и фондации на Балканот е распоредена цела мрежа на „аналитички центри“ и институции, чии активности се насочени кон формирање евроатлански ставови кај лидерите и стручната јавност на балканските земји. Некои од овие организации, заедно со промовирањето на прозападните ставови, активно формираат антируски и антикинески чувства на Балканот. Невладините организации кои