Култура

Дар - Немар

Навистина биле мудри поглавиците на индијанските племиња, но и другите стари мудреци, кои оценката за нештата, настаните и личностите ја давале дури откако ќе минел подолг број на години, уште подобро десетлетија. Од таква дистанца можеш да видиш со кого си се дружел, кој ти бил колега,  кој соперник, на кој настан си учествувал – и, што од тоа направило вредност, а што се покажало како огромно разочарување. Па така,

Гоце Делчев МАКЕДОНЕЦОТ

ГОЦЕ Ако Делчев се борел за ослободување на Македонија и создавање автономна македонска држава, во што е неговото значење за Бугарија? Ако не се борел за ослободување на Македонија и за автономна македонска држава, во што е неговото значење за Македонија? Симон Боливар, Шпанец, го слават како ослободител и основоположник на нациите, 6 земји и 6 нации (Колумбија, Венецуела, Перу, Боливија, Еквадор, Панама), но не го слави Шпанија, а тој

Друже Тито

DUHOVIT KOMENTAR PRENOSIM OD FB-OVCA “BLEK STENA” Jebi ga, Druže Tito! Druže Tito, nisam te nešto volio, nije ni sad bolje, ali moram priznati da si bio svjetski hohštapler, baraba i jebač. To se vidjelo na sprovodu. Sakupio se šlag svjetske politike (209 izaslanstava iz 127 država svijeta), a našle su se tu i tvoje drage umjetnice. Kažu da si ih sve zajebavao i zajebao, a neke i izjebao. Neka

#Бојкотирам и Цветковски

Игор Цветковски Активист и Патриот Ова е мојот одговор на колумната на Миленко Неделковски. Изгледа, Миленко, не знае што значи независна листа на која би можел да биде и предводник или дел, независна листа која ја овозможува изборниот законик каков што е сега, за која за да учествува на изборите се неопходни 1000 потписи од секоја изборна единица, значи над 6000 вкупно, дадени во општините како што се прави за секоја

КАДРОВСКАТА ПОНУДА НА ВМРО ДПМНЕ

Не постои нормален МАКЕДОНЕЦ што не посакува да биде симнат од власт криминалецот и абдал, нелегитимниот, противзаконки и неуставно назначен премиер Зоран Заев. Не постои чесен домакин, млад човек, земјоделец, пензионер, патриот, маж, жена, од овде од дома или од дијаспората, што не сака веќе утре да се најде во затвор Зоран Заев. Заев кој се што кажа излажа, кој ја уназади Македонија за десетлетија, кој ја упропасти, избламира и

Мерилин Монро

. Један од мени најдражих текстова које сам написао. Посвећен најславнијој плавуши светског филма која би, да је жива, данас напунила 93 године. Poslednji foto sešn Merilin Monro-ili zašto objektiv najviše voli plavuše? Tragična heroina američkog sna pozira za večnost Da se kojim slučajem danas prošeta beogradskim korzoom, od Kalemegdana do Terazija, siguran sam da bi legendarna lepotica, najveći seks simbol 20. veka i prototipična plavuša, Merilin Monro, prošla sasvim

Миленко Неделковски Шоу листа на нај глуп гостин

Во неколку сезони од моето шоу, веројатно се сеќавате, имав формат  каде 10 фиксни гости дебатираат цела година на различни зададени теми. Плус поставуваа прашања и дебатираа со мои гости од политичкиот естаблишмент. Долго време се думам кој од нив беше нај глуп. Оти секако епитетот најпаметен оди без конкуренција кај Мирка Велиновска. Дилемата ми е околу спротивниот дел од табелата. Кој е најглупиот, најодвратниот, најлажливиот, најпревртливиот??? Решив, вие што

WHO is WHO in Macedonia

Во ова предвечерје на претседателските и вонредни локални избори, кога се некој си помисли дека може да е автор, аналитичар, пишувач, новинар, коментатор, опиниенмејкер, инфлуенсер… И во овие денови и години кога се некои шајшутки аплицираат (се пријавуваат) и добиваат награди за новинарство, за заслуги, за идими-доџими, за 13-ти ноември или 2-ри февруари, на од задникот извадени и измислени асоцијации… И, кога сето тоа е за “истражувачко новинарство“ базирано само

Марлон Брандо

. 1973 – god Marlon Brando je odbio Oskar – a za svoju nezaboravnu ulogu u “Kumu” Na 45. dodeli Oskara umesto Branda pojavila se malo poznata glumica, Indijanka iz plemena Apaca . Odbila nagradu u ime M.Branda i cita pismo … Pismo Marlon Branda upućeno Akademiji : „Dve stotine godina smo govorili američkim Indijancima koji se bore za svoju zemlju, svoje živote, svoje porodice i svoje pravo da budu