Култура

ПАТОН

Надвор од култниот говор на отворањето на Џорџ С. Скот, дали Патон е навистина добар филм? „Паттон“ освои 8 награди на Оскар, што е прилично добро достигнување. И децата на Патон плачеа гледајќи го филмот. Ќерката на Патон, Рут Елен, рече дека начинот на кој Скот ја направил „бесмислената насмевка“ на нејзиниот татко билa запрепастувачкa. Насмевка насочена кон Монтгомери   Најдобар актер   „Паттон“ има добро поставено три чина и

Blockbuster

Напуштен Блокбастер, непозната локација.   Кратка историја на подемот и падот на медиумскиот гигант и последователното преземање на Нетфликс.   Речиси две децении, Блокбастер беше место каде што се случуваше во петок навечер за семејствата ширум светот. Во својот врв имаше 9.000 продавници. Меѓутоа, до 2010 година таа банкротираше. Па, што се случи со гигантот за изнајмување видео?   Во 1997 година, Рид Хестингс, идниот основач на новата компанија наречена

Тешкото

Дали знаевте дека Тешкото е 80 пати посилно од морфинот! Македонија е единствената земја во светот која има 7/8 такт. Со играње на орото на даден ритам, ние ги креваме вибрациите на Земјата и ги лекуваме нашите органи. Секое оро е одговорно за одреден орган, така што не мора да одиме на јога, да се кршиме, да вежбаме и да си ги опуштаме чакрите. Беровката го лекува дебелото црево, Драчевката

Кам Симон

Денес би сакале да ве запознаеме со Кам Сајмон. Здраво Каме, благодарам што ни се придружи денес.  Би сакале да започнете со претставување: Имав доволно среќа да знам што сакам да правам со мојот живот на млада возраст.  Отсекогаш имав страст да создавам и да им помагам на другите, па кога мајка ми ми ја купи мојата прва камера на 14 години и почнав да правам видеа за скејтборд за

Министерката од Норвешка

  Да не поверувате дека вакво нешто може да се случи :))) *** * Вчера ,во четвтокот еден голем скандал ја остранил претседателката на Претставничкиот Дом на Норвешка од нејзината функција. Нејзиното име е Ева Кристин Хансен Користела државен стан од 50 м2 заради извршување на своите Претседателски обврски надвор од законски пропишаните правила. Станот што го користела бил оддалечен 37 км од нејзиниот дом и немала право да го

За "малиот голем човек" од Небрегово

Kada neki narod u svojoj suvremenoj povijesti ima velikana, koji je prije određenog vremena bio predmet poruge i uvreda, onda se valja zapitati što ne valja u kolektivnoj povijesti tog naroda!? U godini smo u kojoj se slavi književno, prevodilačko, znanstveno djelo Blaže Koneskog, stoga osjećam potrebu naglasiti njegov značaj u makedonskoj kulturnoj, jezičnoj, lingvističkoj i književnoj baštini. Da li Makedonci uopće znaju tko je bio Blaže Koneski? Njegovi studenti

Тома

Мислев дека ќе можам само да напишам: “Овој филм мора да се изгледа во кино.” И толку. Но не. Цел ден јас сум врзана. Цел ден не можам да се соземам. Цел ден јас …се наоѓам во него.Се уфилмав што би рекле младите. Ете, го видов трејлерот, а уште од младоста ми беше јасно дека Тома е единствениот рокер во народњаците. И немаше рокер од мое време кој не го

Деликатес: Печен политичар

Шета канибал низ џунглата. Одејки така, наидува на ресторан! На таблата со мени, понудата е: -Турист подготвен на скара: 5$ -Пржен мисионет: 10$ -Варен истражувач: 15$ -Печен политичар: 100$ Канибалов вџашен, веднаш го вика келнерот и прашува зошто волку скапо јадењево политичар?! Келнерот му вели: Сте се обиделе ли некогаш да исчистите политичар? Толку е пун со гомна, што треба цел ден да се исчисти за да се пече.  

Маркетинг

* Што е МАРКЕТИНГ *? Така професорот ги објасни концептите за маркетинг на часот: 1. Гледате Згодна девојка на забава. Ќе отидеш кај неа и ќе и речеш: “Јас сум многу богат. Омажи се за мене!” – Тоа е директен маркетинг. 2. Вие сте на забава со еден куп пријатели и гледате Згодна девојка. Еден од твоите пријатели оди кон неа и покажувајќи кон тебе вели: “Тој е многу богат.

Рушвет држава

Борис Стојменов си платил мито од 1 милион евра кај градоначалникот на Центар Саша Богдановиќ Српче, и сега слободно си гради бетонски монструм кај поранешен “Беко”. Се промени сопственоста на дивоградбата пред “Мавровка”, па сега ДУИ си дига столбови од уште еден бетонски монструм. Возачот на Бентлито си плати 20 евра казна за курч по плоштад Маршал Тито. Сегашна Рушвет Држаава Македонија – СРДМ.