Колумни

Денес не е празник, парастос е!

ЧЕСТИТ ДЕН НА ЗАВИСНОСТА Стојам на висорамнината пред мене Кораб се извишува во далечината низ црните облаци се гледа сонце во црвеникаво жолта боја на залезот. На видикот силуета на девојка, млада е личи на Македонија што ја познавам, не сме врсници но целиот мој живот ја среќавав каде и да одев, растев покрај неа, ја доживував нејзината убавина. Ех таа нејзина убавина сите на млади години бевме помалку или

Плановите на Џо за Украина

<span;>Американскиот весник „Нешенел Ревју“ објави текст насловен „Зошто сега Белата куќа тајно се жали на Зеленски“. <span;>Во текстот се разработуваат повеќе сценарија, меѓу кои и она дека Бајден „се подготвува да го препушти Зеленски на судбината“ или да го искористи како „жртвено јагне“ бидејќи се предвидува дека војната меѓу Русија и Украина „ќе се развива во негативен правец“. <span;>Тие подготвуваат терен да кажат: направивме се да им помогнеме на Украинците, но

Миленко Неделковски

Србите, баш исто ко бугарите, шиптарите и грците се сатрапи на Македонскиот народ. Тоа се исто такви гниди и убијци. Само да потсетам на Тиквешкото востание каде што после задушувањето на бандерите биле бесени жени. Значи не мажи, ами жени. За народот пород да нема. Така да величење на злосторник и џелат ко “Чича”, ве става во улога на српската жандармерија од време на СХС. Единствената среќа и ука што

Приказна за таткото албанец, таткото македонец, реформата во правосудството...

Приказна за таткото албанец, таткото македонец, реформата во правосудството и 20% судии од оние 8% доверба Деновиве се подготвувам за извршување на казната затвор секако со дигната глава, секојдневно комуницирам со луѓе и се движам низ центарот на Скопје, каде сум роден и живеам безмалку 50 години без страв дека некој зад грб ми спрема зло. Злото сепак е имагинарна работа има само лоши и добри луѓе околу нас, понекогаш

Горан Калоџера

Jučerašnje glasovanje u Sobranju Republike Makedonije nagnalo me da napišem par redaka, svidjelo se to nekome ili ne. Smatram se neovisnim, slobodnomislećim, obrazovanim stručnjakom za makedonsku povijest književnosti, što je usko vezano s makedonskom poviješć kroz stoljeća i puknuo bih kada ovi ne bih napisao. Počam od Carigradske konferencije pa nadalje, Makedonci u pregovorima s Europom nisu imali sposobnih intelektualaca da na “evropskom stolu” konkretno iznesu svoje probleme. Taj se

Инфлуенсерот од Будимпешта

Фејсбук инфлуенсерот од Будимпешта со сите сили се обидува да ја контролира ВМРО ДПМНЕ. Сака да е лидер од сенка, дисижн мејкер за се. Неговата слобода е условена од странскиот фактор што му овозможи непречен пат до Пешта. Тој странски фактор инсистира ВМРО да биде нестабилна, неконкурентна и непобедничка партија. Распадот на ВМРО ДПМНЕ беше договорен уште со тајните преговори во Пржино. Нино Смрт како мегафон на Будимпештанската побегуља ги

Стратегијата на Путин

денес во 06:54 часот Пратеникот на Државната Дума: Путин на Украина и на Западот им дава чувство на неизбежна победа Тоа ќе ги натера да ги „извадат сите карти“ Рускиот претседател Владимир Путин намерно создава во Украина и на Запад чувство за нивната неизбежна победа. Ова го изјави пратеникот и политички стратег на Државната дума Олег Матвејчев. Според него, шефот на Руската Федерација нема да задава молскавично одлучувачки удари, туку

Што се случи во последните 7 дена

(ИЗВАДОЦИ И ЗАКЛУЧОЦИ ОД ИНТЕРНЕТ ОБЈАВИ) • Рускиот напад започна, како што беше предвидено, главно со удари со артилериско оружје. 24 часа подоцна, воздухопловните сили и морнарицата на Украина престанаа да постојат. Во оваа почетна фаза, неколку украински единици беа директно ангажирани. • Најголемиот дел од нацистичките сили се во Донбас и на силите на LDNR им требаа неколку дена да ја пробијат нацистичката одбрана, но на крајот тие го

Скот Ритер

Како што продолжува руската инвазија на Украина, светот се прашува која е причината зад таквиот жесток чин. Проукраинската толпа изнесе наратив конструиран околу самоподдржувачките теми на ирационалност од страна на рускиот претседател, Владимир Путин, и неговите фантазии по Студената војна за воскреснување на поранешниот Советски Сојуз. Овој наратив игнорира дека, далеку од тоа дека постапува по каприц, рускиот претседател работи од книга за игри што ја иницираше уште во 2007

Крум Велков

РАЗГРАНИЧУВАЊЕ Русија ги отвора картите. Овде не се работи само за декларативна желба, туку за реален проект за ослободување на Европа од англо-американскиот геополитички режим. Досега ваква јавна изјава немало од толку високо место. Зад ова секако стои план. Кој не сфаќа дека конфликтот во Украина е всушност фундаментално сочелување на двата основни геополитички и цивилизациски принципи (плус Кина), тешко можеме да му објасниме. Америка ќе биде принудена да се