Колумни

Повторно Полска

Вмешувањето на Полска во Руско-Америчката ,,специјална операција,,во Украина не е случајна.Ова е последниот обид како директно да се конфронтираат нато и русија а при тоа нато да има алиби за превземање на пошироки воени активности под оправдување,,нападната е членка на нато,,.Неодамна пренесов муабет од професор од Катовице,кој на пиво муабет рече: Полска никогаш нема да се откажи од богатите полски житни полиња кои Сталин и ги даде на Украина,оти многу

Чаршаф ферман од Будимпешта

Вообичаено не коментирам шпекулации, и разни лаги и невистини кои иако долго не сум во политиката секојдневно се лиферуваат на социјалните мрежи, медиумите, од разни квази аналитичари, новинари, политичари и слично, бидејќи ги има толку многу што треба секој ден само тоа треба да правам. Најчесто времето и настаните со нивниот природен тек покажуваат дека станува збор за лаги и невистини а и оние кои го прават тоа најчесто со

Оливер Стоун

Повеќе од една година работам со косценарист на ново сценарио, кое се надевам следната година ќе биде претворено во игран филм. Емитувањеѕо на „Нуклеар“ се уште е неизвесна. Во меѓувреме, можам само да кажам дека ми е многу непријатно за оваа светска ситуација. Не ја видов оваа тврдоглава страна на Џо Бајден на изборите во 2020 година. Згрешив, за што многумина од вас ме обвинија. Мислев дека е позрел и

Ведрана Рудан

ŽIVIO JOE BIDEN! TEXT VEDRANA RUDAN Sviđa vam se naslov? Zbog njega će mi tekst na Fejsu ostati barem pet minuta. Obična sam žena, poput milijuna Evropljanki i Evropljana koji su ni krivi ni dužni uvučeni u ovaj rat. Nesretnici koji ne mogu platiti bijeg gube živote, ostaju bez ruku i nogu, na objema stranama, jer je Amerika odlučila da Evropa mora postati Irak ili Libija ili Sirija… Evropa. Američka

Трите сценарија

У овом тренутку постоје само три објективна сценарија развоја догађаја. Ми – Русија и свијет – сада смо у стању које се може свести на сљедећу шему. Говоримо о ситуацији у Украјини која се развија у почетак потпуног свјетског рата. Као и свака шема, она поједностављује стварност, али је истовремено чини смисленом и подиже је до одређене вјероватне структуре. Ова шема има три објективна вектора могућег развоја догађаја и четири

Крум Велков

ЕСКАЛАЦИЈА НА ЗАКАНИ („Нуклеарна кокошка“) Не сум воен аналитичар и немам потреба да бидам, за разлика од многумина кои се самопрогласија за такви, но знам логично да размислувам, се надевам. Едно затоа што класичната дефиниција на војната како продолжение на политиката (Клаузевиц) сѐ уште е на сила, како и еклатантното присуство на финесите од „Уметноста на војувањето“, според Сун Цу – што значи дека таа е целосно контролиран феномен; друго,

Ако гледаме подалеку од неколкуте украински села

Ako gledamo dalje od par ukrajinskih sela, Rusija se tek priprema za veliki rat Ako bi netko tko nije poznavatelj sukoba u Ukrajini, a posebno ako je neznalica u geografiji, vidio kartu od prije dva mjeseca i ovu novu, rekao bi da nema nikakve razlike. Tek ako bi bolje gledao, vidio bi razliku u regiji Harkov, dio koji je ranije bio „crveni“, sad je „plavi“, a riječ je, prema Kijevu,

Денес не е празник, парастос е!

ЧЕСТИТ ДЕН НА ЗАВИСНОСТА Стојам на висорамнината пред мене Кораб се извишува во далечината низ црните облаци се гледа сонце во црвеникаво жолта боја на залезот. На видикот силуета на девојка, млада е личи на Македонија што ја познавам, не сме врсници но целиот мој живот ја среќавав каде и да одев, растев покрај неа, ја доживував нејзината убавина. Ех таа нејзина убавина сите на млади години бевме помалку или

Плановите на Џо за Украина

<span;>Американскиот весник „Нешенел Ревју“ објави текст насловен „Зошто сега Белата куќа тајно се жали на Зеленски“. <span;>Во текстот се разработуваат повеќе сценарија, меѓу кои и она дека Бајден „се подготвува да го препушти Зеленски на судбината“ или да го искористи како „жртвено јагне“ бидејќи се предвидува дека војната меѓу Русија и Украина „ќе се развива во негативен правец“. <span;>Тие подготвуваат терен да кажат: направивме се да им помогнеме на Украинците, но

Миленко Неделковски

Србите, баш исто ко бугарите, шиптарите и грците се сатрапи на Македонскиот народ. Тоа се исто такви гниди и убијци. Само да потсетам на Тиквешкото востание каде што после задушувањето на бандерите биле бесени жени. Значи не мажи, ами жени. За народот пород да нема. Така да величење на злосторник и џелат ко “Чича”, ве става во улога на српската жандармерија од време на СХС. Единствената среќа и ука што