Забава и Мода

I TAKO JE POČELA SVAĐA...

I TAKO JE POČELA SVAĐA Jedne godine sam odlučio da tašti kupim parcelu na groblju kao poklon za Božić. Sledeće godine nisam joj kupio ništa, a kada je pitala zašto? Odgovorio sam joj: Niste iskoristili ni prošlogodišnji! I TAKO JE POČELA SVAĐA Supruga i ja smo sedeli za stolom na proslavi mature, supruga je sve vreme gledala u pijanog čoveka koji je sedeo za stolom u blizini. Poznaješ ga? Upitao

Михајло Шарени, после ебење нема каење! Капиши?

Многу време се двоумев дали да ја објаснам замката ,,едно општество за сите,, или да ја доодмолчам до крај за да ја почувствува народот. Знам дека веќе народот ја чувствува замката поставена, многу се упецаа на тој момент затоа што стварно на прва делува сладуњаво и слободоумно но позади тоа се криеше или се крие монструозен план кој чекор по чекор се остварува. Се навлекоа слободољубиви луѓе на кои им

Која Родина е која?

Мене, на Миленко, апсолутно ми е нејасно кој е која Родина?! Оние што имаат подкаст со емисии или оние што го уредуваат Коложег?! Затоа, Дудинка пренесува едно толкување на Емилија Гелева каде има децидни тврдења. Дудинка е отворена да објави и други мислења  (вистини), доколу ги има. – “Oni imaat falsifikat pecat i go koristea neovlasteno podnesuvajki i dokument na sudijkata so toj falsifikat pecat, sto taa go znaese i

НИФОНМАНКИТЕ ВО ЖУРНАЛИЗМОТ

Дека вчерашното “паркирање“ на Аудито и Мечката кабрио е голем PR blunder (грешка) – е. Но, дека Миленко не смее (кога веќе од страв и затеченост PR тимот на ВМРО ДПМНЕ го прави) да и дозволи на докажаната нифоманка Богданка Кузевска да се расфрла со од гаки извадени суми на чинење на возилата – не смее. Најнапред, во двата новинарско-партски табори, изгледа дека нифоманијата е клучна вредност за добивање политички

Шумковски

Бидејки гледам дека г-дин Шумковски се мачи со собирање потписи, регистрирање на партијата, нрој на лајкови и коментари на неговиот ФБ, гледаност на видеата…, паралелно плашејки се како ѓавол од крст да ми го спомене името па мене и мојата емисија (каде гостувале и пишувале сите кој тој поименично ги набројува) ги прекрсти во дудинка.ком – еве да му направам гледаност и покажам што значи човек без комплекси и човек

Бранко Геровски, соработник на бугарските тајни служби

И на крајот, како ука и за мои добри и искрени пријатели што се палеа на “глодуров“, најновите снимени разговори на Орце Камчев, покажуваат дека Кики-Фрики “новинарството“ на Бранко Геровски всушност било на ниво на извршител на бугарските тајни служби. Никакво истражувачко новинарство, никакви новинарски информации, никаква професионалност – едноставно како врбуван соработник на бугарските тајни полициски и разузнавачки служби, за сума од 25.000 евра во кеш исплатени во Скопје,

Пичке Које Чуте

„ПИ*КЕ КОЈИ ЧУТЕ“… …Некој саркастично не спореди со индијанско племе и не нарече „Пичке који чуте“. Демек кога би биле индијанско племе таквото име најмногу би ни прилегало, со оглед на тоа што ни се случува, а ние молчиме ли молчиме… …Во моите тинејџерски години имав прилика освен редовната, дополнително да ја читам и онаа друга лектира на „Лунов Магнус Стрип“и „Златна Стрип Серија“. И од таму, со индијанскиот речник

МАРКО ТАНАСКОВИЋ: „Џокер“ брише границу између добра и зла

У данашње време изобиља интернет стриминг опција за забаву и опште презасићености медијским садржајима, као да смо се навикли да филмови долазе и пролазе у мултиплексима без регистровања било каквог друштвеног одјека и шире расправе. Телевизијске серије су, мало-помало, од почетка 21. века, преузеле на себе улогу социјалног барометра и водеће приповедачке форме наше епохе. Ако су некада, а нарочито током 70-их година прошлог века, људи у комплексним, култним остварењима

Анализа за фијаското наречено "Врба" на Милчо Манчевски

‪ВО МАКЕДОНИЈА ФИЛМОТ СТАНА ЖИВОТ Неколку збора за “машката Врба” на Манчевски: -филмот е нешто што македонскиот гледач не сака да го види на филм бидејки му е реалност фалеше само уште сликата за македонското здравство; ‪-претерано реален и суров како животот овде во Македонија филмот е живот, а не филм, гледањето е тежок удар на чувствата на Македонецот; ‪-самобендисаност од типот “Хичкок” со постер потпис на авторот на реклама

Алекс Џонс

За сите оние од Македонија, кои као нешто мислат дека разбираат од медиуми, еве им пример на каде е отидено со медиумското влијание во светот. Нашиве, се колнат во Америка, ама се зацементирани во Севернокорејски систем на мејн стрим медиум. Алекс Џонс, дами и господа: https://www.facebook.com/watch/?v=408595570033686