milenkonedelkovski

Пропаста на општеството во кое живееме

На 2 февруари 1905 година, во Санкт Петербург е родена американската филозоф и писателка (родена во Русија) Алиса Зиновиевна, попозната во книжевниот свет како Ајн Ранд, која почина во март 1982 година во Њујорк. Ова се нејзините зборови: Кога ќе забележите дека за производство треба да добиете дозвола од оние кои не произведуваат ништо; кога ќе проверите дека парите течат кон оние кои не се занимаваат со стоки туку со

Ново воено жариште

Венецуелскиот претседател Мадуро потпиша закон со кој богатиот со ресурси Гвајана Есекиба регионот и се доделува на Венецуела Огромната, ретко населена територија сега официјално сеАмериканските медиуми стравуваат дека Венецуела би можела да воведе војска во регионот, што би предизвикало војна. Министерството за надворешни работи на Гвајана вети дека нема да ѝ отстапи ниту едно парче земја на Венецуела и го нарече потегот против западниот регион Есекибо во Гвајана „флагрантно кршење

Универзум 25

Експериментот „Универзум 25“ е еден од најстрашните експерименти во историјата на науката, кој преку однесувањето на колонија глувци е обид на научниците да ги објаснат човечките општества. Идејата за „Универзумот 25“ дошла од американскиот научник Џон Калхун, кој создал „идеален свет“ во кој стотици глувци ќе живеат и ќе се размножуваат. Поконкретно, Калхун го изградил таканаречениот „Рај на глувците“, специјално дизајниран простор каде глодарите имале изобилство храна и вода, како

Роберт Амстердам

Веројатно не е добро да се искористи времето за да се одговори на корисниците на Твитер како што се @officejjsmart @JayinKyiv et al., но овие луѓе едноставно не ја кажуваат вистината. Лагите и нечесноста понекогаш треба да се соочат наместо да се игнорираат. Јас не сум „другар“ на Такер Карлсон. Оној пат кога сум разговарал со него беше за време на тоа интервју. Можеби треба да го погледнете интервјуто и

РЕКОА

Тие ја имаа Библијата, ние ја имавме земјата. И ни рекоа: Затвори ги очите и моли се. Кога ги отворивме очите, тие ја имаа земјата, а ние ја имавме Библијата. 1. РЕКОА: НЕ УБИВАЈ… И убија над 8 милиони наши браќа. 2. ТИЕ РЕКОА : НЕ КРАДИ …. И ни го украдоа богатството, злато и среброто. 3. РЕКОА: НЕ ПОСАКУВАЈ НА СОПРУГАТА НА СОСЕД… И силуваа ожени жени, тинејџерки и

Бенга

Бенга бил сместен во кафез со орангутан како лампун за дарвинизмот. Бенга добил функционален лак и стрела за да се заштити од орангутанот доколку има потреба. Сепак,тој често го користеше на посетителите кои наместо тоа го исмеваа. Откако беше ослободен од зоолошката градина,тој се обиде да се врати во Африка, но избувнувањето на Првата светска војна го спречи тоа да се случи. Бенга за жал си го одзел животот 1916

Медведев

Дмитриј Медведев, заменик председавајућег Савета безбедности Русије, коментарисао је „формулу мира“ коју промовише Кијев и предложио своју верзију: 🟠„Бивша Украјина“ треба да призна пораз. Потпуна и безусловна капитулација и свргавање неонацистичке клике у Кијеву, уз потпуну демилитаризацију; 🟠Денацификација свих државних органа „бивше Украјине“ под контролом УН; 🟠УН да признају да је Украјина изгубила међународни правни субјективитет и да било који њен наследник нема право да се придружује савезима без пристанка

Нереално Бруно Ле Мер

Нереално. Ова е Бруно Ле Мер, францускиот министер за економија. Можеби го знаете како генијален стратег кој рече дека ќе „предизвика колапс на руската економија“… Сега тој директно изјавува дека Европа останала без пари (таа „нема доволно финансиски резерви“) и дека треба да ги „мобилизираат сите заштеди на Европејците“ кои „моментално мируваат на европските банкарски сметки“ за да финансирање на иднината, вклучувајќи ги и европските „одбранбени напори“. Ова е целосен

МПЦ-ОА

Ете и тоа се` случи. Македонската Православна Црква-Охридска Архиепископија,согласно својот црковен устав, повикува еден „познавач“, демек на црковните состојби, кој воедно се претставува и како новинар, пред својот црковен суд. Во вистински момент и потполно залужено! Имено, сите сме свесни дека урденикот на порталот Религија.мк, веќе неколку години наназад, го малтретира и лаже Македонскиот народ и верниците на МПЦ-ОА, агитирајќи и пропагирајќи дека за нејзината автокефалност, исклучива  надлежност има црквата

The troubling relationship of Minister Bruno Le Maire

While France is on fire following the pension reform, the friendly relations between the Minister of Economy and Christian Schmidt de La Brélie, director of the Klesia provident fund, give rise to questions. With his dimple that eats up most of his chin, his salt-and-pepper hair and his rimmed glasses, Christian Schmidt de la Brélie looks like an American B actor. His smooth voice with aristocratic inflections would put him