milenkonedelkovski

Дмитри Медведев

Медведев – во интервју за Ал Џезира: Сè е веќе променето, светот е веќе променет и безбедносната архитектура е променета. Сите го препознаваат ова. На крајот на краиштата, сето ова навистина треба да доведе до формирање на нова архитектура на меѓународната безбедност. Не американско-центричен, каде Вашингтон е на чело на целиот меѓународен безбедносен систем, се радува на одреден период на исчезнувањето на Советскиот Сојуз, распадот на Варшавскиот пакт и навикнат

Лавров: "третата земја „може да се вклучи“ во конфликтот во Украина"

Рускиот министер за надворешни работи вели дека третата земја „може да се вклучи“ во конфликтот во Украина Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров доцна вечерва (по московско време) јавно изјави дека „трета земја би можела да се вклучи во конфликтот во Украина, сега кога САД испраќаат проектили со долг дострел во Украина“. Лавров НЕ објасни детали. Можностите што се Шпекулираат за оваа забелешка се: 1) Друга земја, како Белорусија, може да

Смртна казна

ТРИБУНАЛ ЗА ВОЕНИ ЗЛОСТОРСТВА Властите на Доњецк имаат намера да го изведат пред лицето на правдата и да го изведат пред меѓународниот трибунал актуелниот шеф на државата Владимир Зеленски, поранешниот претседател Петро Порошенко и поранешниот претседател на Врховната Рада Александар Турчинов. Исто така, пред крајот на летото, се очекува да се одржат неколку состаноци на Трибуналот за воени злосторници од редовите на воениот персонал на Вооружените сили на Украина и

Сите муслимани од светот, само нашиве шпонои не!

🇷🇺 Духовниот водач на руските муслимани, претседателот на Руската муслиманска духовна управа Равил Гајнутдинов Ибн Исмаил, во саботата изјави дека исламскиот свет ја разбира одлуката на рускиот претседател Владимир Путин да изврши воена операција во Украина. „Целиот исламски свет, арапскиот свет, ги разбира одлуките на нашиот претседател. „Тие ја бараат победата на руската политика и апсолутно не ги интересира хегемонијата на една земја, создавањето на униполарен свет“, рече тој. „Затоа

Ласерско оружје Задира

ЗАДИРА- ласерско оружје „Дејствува со брзина на светлината“: што е познато за најновиот комплекс Задира и други руски ласерски оружја Вицепремиерот Сергеј Борисов изјави дека за време на специјалната операција на вооружените сили на РФ во Украина бил користен ласерскиот комплекс Задира. Заменик-шефот на владата не ги откри деталите за борбената употреба на ова оружје, но рече дека системот е способен да погоди беспилотни летала на растојание од 5 километри

Рубља против Долар

Западните обиди да го напуштат ресурсот доведоа до треска на пазарот и највисоки цени во историјата Русија ќе го врати во пари она што го изгуби во обем, заработувајќи рекордни приходи од продажба на сино гориво, пишува францускиот весник lesEchos. Годишно, Русија во 2022 година ќе добие 100 милијарди евра, што е двојно повеќе отколку во минатото, пресметаа аналитичарите на Citi. „Европејците купуваат гас по високи цени: и покрај санкциите,

Битката за Мариупол е завршена

мај 18, 2022  за Антропол пишува Дарко Тодоровски Магистер по меѓународни односи и воен аналитичар Доцна синоќа, припадниците на нацистичкиот баталјон Азов, криејќи се на своето последно упориште на мега фабриката Азовстал во Мариупол, решија да се предадат, и покрај тоа што претходно изјавуваа дека ќе се борат до крај, и дека падот на Мариупол значи пад на Украина. Ноќта повеќе од 300 припадници на Азов и украинската армија излегоа

Поддршка за Украина

Лас Вегас „застанува со Украина“ со аудиција на стриптизети од нација разурната од војна. Стриптиз клуб надвор од Лас Вегас ги поддржува Украинците во нивната борба против руската инвазија, ангажирајќи стриптизети од оваа земја разурната од војна. Местото Little Darlings неодамна објави оглас на таблите на нивниот клуб на кој пишува: „Сега  аудиција за украинските стриптизери“. Уникатната реклама на еден стриптиз-клуб во Лас Вегас досега привлече еден куп кандидати родум

Крим

Пред 78 години – 12 мај 1944 година – Црвената армија целосно го ослободи Крим од нацистичките ѕверови за време на офанзивната операција на Крим. Победата на Крим врати важен економски регион во земјата, ѝ овозможи на Црвената армија да создаде отскочна даска за понатамошни операции во јужниот правец на советско-германскиот фронт. Стана возможно да се планираат нови големи операции, вклучувајќи ја и операцијата Јаши-Кишинев, која го предодреди ослободувањето на

За сите оние што "ЧЕСТИТАА" обезименување на МПЦ

УШТЕ НЕ СМЕ СТИГНАТИ ДО ДНОТО Грчкиот портал “Фос Фанариу“ (Светлината на Фанарот), веднаш по одлуката на Вселенската Патриаршија за “признавање на МПЦ-ОА“, објави и коментар со појасненија за суштината на таа одлука. Анализата на д-р Атанасиос Вавускос опфаќа повеќе прашања: можните прашања за дејствување на СПЦ, усогласеноста со Преспанскиот договор, важноста на името. Според него, дури и “Охридска Архиепископија“ е преголема дрскост, зашто историската црква со тоа име има