Велика Британија против Русија

Велика Британија против Русија

Вeлика Британија ја обвини Русија дека има намера да инсталира марионетска влада во Украина, одејќи дотаму што именуваше пет украински политичари со наводни врски со Кремлин.

Руското Министерство за надворешни работи ги критикуваше неоснованите тврдења објавени од Обединетото Кралство во саботата дека сугерираат дека Москва има намера да „инсталира проруско раководство“ во Украина поради последниот пораст на тензиите.

Во соопштението на министерството се означени обвинувањата на Велика Британија како уште еден напор на западните нации за ескалација на тензиите во регионот, нагласувајќи дека таканаречените „откриени“ наоди се „глупости“.

„Дезинформациите што ги шират британското Министерство за надворешни работи се уште еден доказ дека земјите на НАТО, предводени од Англосаксонците, ги ескалираат тензиите околу Украина“, се вели во соопштението, пред да се повикаат страните да „престанат со провокативните активности“.

Објавувањето беше објавено набргу откако британската канцеларија за надворешни работи, Комонвелт и развој ја обвини Русија дека се обидува да инсталира „проруски лидер“ во Украина и дека одржува врски со поранешни украински политичари.

Во претходна изјава на британските власти се наведува дека истражителите поседуваат „информации што укажуваат на тоа дека руската влада сака да инсталира проруски лидер во Киев додека размислува дали да ја нападне и окупира Украина“.

„Поранешниот украински пратеник Јевхен Мураев се смета за потенцијален кандидат“, продолжи соопштението, пред да се наведат уште четири украински личности со кои се вели дека „руските разузнавачки служби“ „одржуваат врски“.

Патем, Мураев е на списокот на руски санкции од 25 декември 2018 година. Поранешниот политичар изјави за Телеграф дека се чувствува „забавен“ од наводите на Форин Офисот

„Како некој кој е под руски санкции веќе четири години, кој е забранет од Русија како закана за националната безбедност и чиј татко му го замрзна имотот во Русија, ми е тешко да ја коментирам изјавата на Форин офис“, рече Мураев, додавајќи „Јас тешко се вари глупост и глупост“.
Сепак, Мураев за време на неговите забелешки за медиумот посочи дека е поверојатно дека Виктор Медведчук, претседател на политичкиот совет на украинската партија Опозициска платформа – За живот, е потенцијален „кандидат“.

Објавувањето на Обединетото Кралство не вклучуваше никаков доказ за да се поддржи ниту едно од тврдењата и немаше детали за тоа како Русија требаше да наметне „проруска“ влада, сепак, министерката за надворешни работи на Обединетото Кралство Лиз Трас продолжи да тврди во придружната изјава дека неоснованите разузнавачки информации „Сјај светлина на обемот на руската активност дизајнирана да ја поткопа Украина“.

Трас продолжи со изјавата дека наводните разузнавачки информации биле „увид во размислувањата на Кремљ“.

Неименувани британски функционери кои разговараа со Њујорк тајмс под услов да останат анонимни, му пренесоа на медиумот дека Обединетото Кралство избра да продолжи со своите тврдења како дел од напорите да го спречи поставувањето на марионетска влада, како и да го стави рускиот претседател Владимир Путин „на известување дека овој заговор бил разоткриен“.

Американските претставници кои разговараа за „Тајмс“ посочија дека разузнавањето на ОК е „точно“. Емили Џеј Хорн, портпарол на Советот за национална безбедност на САД, коментира дека наводите се „длабоко загрижувачки“.

23.01.22

Дудинка