Шваби фалсификатори

Шваби фалсификатори

Германската полиција започна рација со лажни сертификати за вакцини, земена крв…

ГЕРМАНСКАТА полиција утрово (четврток 13) започна рации во повеќе од сто домови во Баварија и јужна Германија, при што полицајците трагаат по луѓе кои наводно добиле лажен сертификат за вакцина против Ковид. Се вели дека се земени примероци од крв од потенцијални осомничени за да се разјасни нивниот статус на вакцинација.

Според германскиот весник Bild, истражителите заплениле сертификати за вакцинација и паметни телефони, меѓу другото, за време на операцијата во Баварија, Баден-Виртемберг, Хесен и Северна Рајна-Вестфалија, која започна рано утринава.

Пребарувањата беа активирани откако општ лекар во областа Донау-Рис, наводно, администрирал лажни вакцини и издал сертификати за вакцинација против Ковид без никој всушност да прими вакцина.

Полицијата ги таргетираше луѓето за кои беа осомничени дека намерно го посетиле лекарот за да добијат лажен сертификат за вакцинација. Според полицијата, тие се под истрага за помагање или „поттикнување на издавање неточни здравствени потврди и нивна употреба“.

По нив се води истрага и за прекршување на Законот за заштита од инфекции. Во меѓувреме на лекарот му е изречена забрана за работа.

Повеќе од 200 полицајци беа вклучени во претресите во четвртокот наутро, кои првично продолжија мирно, според портпаролот на полицијата.

 

Дудинка

16.01.22