Не е можно Заев да загуби а Мицкоски да не победи

Не е можно Заев да загуби а Мицкоски да не победи

Откако веќе цел поштен свет виде, а преку врвни домашни и странски стручњаци, епидемилози, нобеловци.., се осведочи во големата светска измама наречена Ковид 19 или Корона вирус, редно е да си го вратиме вниманието на она што е најбитно за нас – рушењето на фашистичкиот режим на Зоран Заев и неговата дијагноза (не е партија, јасно е).

Во меѓувреме, во матното време исфорсирано од лажовот Филипче и неговото повикување на канибалистичката и педофилска СЗО  (против која стана дури и Доналд Трамп), фашистичкиот режим на Заев успеа на православните да им го одземе Велигден, а на таксистите 1-ви Мај. Зошто таксистите? Па затоа што се тоа поранешните работници кои работеа во, што би рекол Тито, творници, а бидејки сега нема фабрики, нема ниту работници во нив, кои во меѓувреме станаа таксисти.

Одземајки ни се‘, сега Заев со помош на Филипче ќе пробаат да ни го одзмеат и правото на гласање на парламентарни избори.

Заради тој план, тие/тој брзаат. Секогаш во одлична форма медиумско-невладината солдатеска на СДС, е впрегната во машина која треба да докаже дека СДС сака избори, а Мицкоски и ВМРО ДПМНЕ се плашат. Но така не е. СДС не сака избори, СДС сака на брзинка во матно да ушиќари помал пораз од заслужениот што ќе го добијат.

Избори, брзи или спори, не може да има без прочистување на изборниот список (мртви out, полнолетни in), за што Оливер Дерковски од ДИК кажа дека според закон му требаат 60 дена.

Избори со маски на лицето, ограничување на движењето, оновозможување на големите и малите партии да ги посетат потенцијалните гласачи (преку, средби, митинзи, врата-на-врата – се едно), без можност луѓето од дијаспората (наши, роми, албанци, туци, други…) да си дојдат, е врв на фашизмот. Круна на фашизоидната стратегија на СДС.

Но, најважно од се‘ зошто на Заев му се брза, е што државата во следните 4-5 месеци финасиски ќе колабира. Неспособната Нина Групер, пред неа неукиот Тевдовски, заедно со насоките од Заев продуцираа задолжување на Македонија која се мери во милијарди долари, а само од почетокот на годината до денеска е околу 150 милиони долари. Државата веќе нема од каде да се задолжува, а кога успева да искамчи кредит е со огромни камати.

Затоа, Заев е исплашен. Знае дека веќе во август и септември нема да може да исплаќа пензии, социјална помош и плати. Нема да има субвенции за земјоделците, нема да има помош за бизнисите кои најмногу настрадаа од мерките на Филипче. Со луѓе кои го загубија вработувањето, фирми што се на раб на банкрот, пензионери на кои пензиичката им издржува до 20-ти, со расцепкани албански партии – Заев се спрема за улогата во филомот Никос Грујос 2. Во тој филм, Вице ќе е Бате Саше, Анѓушев ќе е Панделевски, а Рашко ќе е Миле-ми-текна.

Всушност, со барање брзи избори се покажува дека не Мицкоски, ами Заев е уплашениот и укакан у гаки.

Логично, Мицкоски си сака победа, и уште пологично ја сака да е што поубедлива. Било кој на негово место ќе го посакува истото. Па така, кога “кралот“ ќе биде потполно гол, односно кога ќе се покаже беспарицата што е продукт на скоро 4 години бесомучно крадење на сите нивоа во државата, тогаш ќе е најдобар момент да му се набие глогов колец на ѓаволот и изродот.

Значи, Заев бега од катастрофален пораз, Мицкоски бара начин и време кога победата ќе му биде најубедлива.

Тоа се нивните планови.

Но, што правиме ние со нашите?!

Немаме баш нешто многу избор.

На избориве ќе се оди со веќе прифатените листи. Тоа значи дека нема да има место за кандидати од новоформираните партии Родина и онаа на Торте и Најче да и ибам мајче. Исто така Солза ја нема а Палчо е во безвремнски притвор во братска Србија. Крајно, твитер-ФБ-на-ти-го-дај-ми-го заедницата (која го киднапираше зборчето “бојкотирам“) не успеа да убеди ниту 1.000 луѓе, од оние неколку стотици илјади што со чисто срце и патриотска душа избојкотираа на 30-ти септември пред две години.

Па така, остануваме со две можни опции. Третата- гласање за Заев не е во игра во секој случај. Значи, две опции: Да се гласа за ВМРО ДПМНЕ или да не се гласа на изборите.

Прашањата што се поставуваат се: кој добива а кој губи ако се гласа за ВМРО ДПМНЕ, односно кој добива а кој губи ако се апстинира.

Јас лично сакам по секоја цена Зоран Заев да загуби, да замине од политичката сцена и да се упати неколкудецеински во Идриз бег.

Дали е можно ова со апстиненција да го постигнам? Секако, не.

Дали имам мал милион забелешки на однесувањето на Мицкоски и ВМРО ДПМНЕ? Ма повеќе милиони, каков мал милион.

И сеа, шо?!

На референдумот бојкотирав.

Лани, кога беше последната голема шанса да се сруши системот преку уставна криза со немање цензус за председателски, не само што не гласав, ами и гласно, редовно и директно повикував да не се гласа ни за Црево ни за Гога Сорос. Тогаш, како и за реферндумот, спротивно од мене отидоа Горан МомировскиБранко ГеровскиЉупчо ЗлатевСафет СвињевацИлија Димовски… и да не набројувам до бескрај. Тие тогаш постапија погрешно, но повикот мој, на БобанПандовМиркаТања не вроди со плод.

Тоа е зад нас, а сега сме пред избор, да се сруши Заев или не.

Не е можна солуцуија Заев да загуби а Мицкоски да не победи.

Дали човек сака да продолжи да живее со предадена историја на татарите од исток, името на ѓупците од југ а територијата на племето од запад. Дали човек сака да не смее да го сака Гоце Делчев? Дали човек сака секое семејство секојдневно некоја Груперка да го задолжува за они да кркаат бадемчиња, лешничиња, инидиски оревчиња?  Дали човек сака да живее во нарко држава, во држава каде брусилица е главна политичка алатка а чукамо-се-у-грудима-нашима да ни е врховниот бог?

Јас имам пред себе една задача на овие избори: тој што го продаде името, историјата, државата да биде избришан еднаш за секогаш.

Дали сте за Заев да падне? Со ДА или со НЕ, ве молам одговорите.

Миленко Неделковски – Македонец до коска

Македонија вечна

Македонско знаме е знамето од Кутлеш

Македонија на Македонците

18.36 ч, 3-ти Мај 2020 – МАКЕДОНИЈА