Фали Рамадани фатен во перење пари

Фали Рамадани фатен во перење пари

(Напомена: користен Гугл превод)

Обвинителството во Милано отвори истрага за агентот Фали Рамадани и трансферот на Анте Ребиќ во Милан.

Навистина турбулентен момент за италијанскиот и меѓународниот фудбал. По истрагата за лажни капитални добивки, со Јувентус како клуб под истрага, може да избие уште еден можен скандал. Јавното обвинителство на Милано отвори истрага за перење пари и даночна измама секогаш поврзана со трансфери на играчи. Поточно, македонскиот агент Фали Рамадани заврши под лупа.

Еден од најбогатите и најпознатите меѓународни агенти е осомничен дека имал раце за нелегално движење на пари. И не е исклучено некои фудбалски клубови да имале улога во аферата.

Corriere della Sera известува дека Рамадани бил вклучен во истрага за перење пари надвор од Италија во 2020 година. Неговата агенција, Lian Sports Limited, била под лупа за фиктивни меѓународни трансфери на фудбалери.

Сега се крена врева и во Италија со Рамадани и неговиот партнер Пјетро Чиоди под истрага за даночна измама, перење пари и самоперење. Мрежа во сенка на компании поврзани со Лиан Спортс наводно имале интеракција со единаесет италијански фудбалски клубови за купување и продажба на играчи.

Милан е меѓу клубовите со кои Рамадани соработува во последните години. Обвинителството побара од клубот Росоњери досиејата и документите за трансферот на Анте Ребиќ од Ајнтрахт Франкфурт. Хрватскиот крилен напаѓач всушност е еден од играчите за кои настапува Рамадани. Ребиќ трајно му се приклучи на Милан минатото лето за сума од 6,7 милиони евра далеку пониска од пазарната вредност од околу 35 милиони евра. Трансферот на Ребиќ заедно со Пјаниќ-Артур ги крена веѓите за фигурата вклучена со Рамадани секогаш во позадина.

Во моментов, клубот од Милано не е под истрага. Росонерите и уште неколку италијански клубови соработуваат со Јавното обвинителство на Милан и моментално ги доставуваат потребните документи.