Стратегијата на Путин

Стратегијата на Путин

денес во 06:54 часот
Пратеникот на Државната Дума: Путин на Украина и на Западот им дава чувство на неизбежна победа
Тоа ќе ги натера да ги „извадат сите карти“
Рускиот претседател Владимир Путин намерно создава во Украина и на Запад чувство за нивната неизбежна победа. Ова го изјави пратеникот и политички стратег на Државната дума Олег Матвејчев.

Според него, шефот на Руската Федерација нема да задава молскавично одлучувачки удари, туку ќе продолжи да создава илузија на Запад дека Русија ќе биде поразена уште малку. Како што рече парламентарецот на својот канал на Јутјуб, таквата стратегија ќе го принуди Западот да ги покаже своите способности и да „игра на сите карти“.

„Путин ќе создаде чувство кај Украинците дека тие се пред победа, се додека тој не го располага таму сето можно оружје на НАТО. Тој, како јаже, ќе оди по самиот раб, ќе ја одржи ситуацијата така што Украинците и Западот ќе имаат чувство дека уште малку и Русија ќе пропадне. И ние треба да го разбереме ова и целосно да му веруваме на нашиот врховен командант. Тој е борач, има многу висок тан во џудо. Ова е човек кој јасно разбира што е рамнотежа и знае како да се бори, знае што е силен противник. Путин сака да создаде чувство дека има некои слаби точки, дека е пред губење, а потоа нагло – удар во црниот дроб“, нагласи експертот.

Матвејчев додаде дека раширената пропаганда за неизбежно „надминување“ во украинските и западните медиуми му оди во прилог на рускиот претседател. Во негова корист е што Европа и САД остануваат во овие илузии додека не дојде времето за одлучувачки удари.