Православните се сега “црнци“

Православните се сега “црнци“

Пред 2 дена Бобан Нонковиќ ќе напише:

“Забранет настап на Летните Олимписки Игри во Берлин за Евреи и црнци”, гласеше насловната страница на весникот “Волкишер беобахтер”, службеното гласило на Национал-социјалистичката партија на Адолф Хитлер за време на нацистичка Германија, а по повод одржувањето на Летните Олимписки Игри во Берлин во 1936 година.
(види фото подолу)

И покрај ваквиот став на земјата предводена од еден од најголемите светски злосторници, претседателот на Олимпискиот комитет на Соединетите американски држави Ејвори Брундаж беше главен поддржувач на Игрите што во 1936 г. се одржаа во нацистичка Германија. Првиот човек на Олимпискиот комитет на САД тогаш тврдеше дека „политиката нема место во спортот“.

Дури и еден крвник како Хитлер, потоа одлучи да дозволи настап на сите селекции и спортисти, па дури и во селекцијата на нацистичка Германија се појави Еврејката Хелен Маер, а на Олимпијадата издоминира американскиот црномурест атлетичар Џеси Овенс.

Нецели 84 години подоцна, со одлука на некаква приватна организација (ала Сорос) со име Светска антидопинг агенција (ВАДА), а под политички диктат на американската длабока држава, во време на слободен и демократски свет, на територијално и според освоените медали на ЛОИ – најголемата држава во светот (Русија) и се забранува учество на Игрите што догодина ќе се одржат во Токио, Јапонија

Очигледно и еден крволок како Хитлер е демократски првенец за дипстејт-баграта која и најубавата и единствена забава на народите (спортот), а посебно Олимписките игри кои отсекогаш имале обединувачки карактер и заради кои запирале и војни – му ја одзедоа на светот.

Гадови! 🤮

Така, джавата која нема никаква допин контрола во најеминентното светско баскет натпреварување NBA, државата чии тенисерки како Серена личат на спортистките на Источна Германија од најбујниот период на Ерих Хонекер.

Па така, приватна фирма, нешто како приватните Репртери без граници, Хелсиншки комитет, ММФ, Светска банка и слични, така и оваа Светска антидопинг агенција (ВАДА) си ја презема улогата на светски судија. Судија од оној маштап кадија-те-суди-кадија-те-тужи!

Без докази, без анализи, без повод една приватна група луѓе оформена и поддржана од Длабоката држава осудуваат стотици спортисти, им ги уништуваат, кариерите, животите, потта и трудољубивста.

Тоа го можат само НЕЧОВЕЧНИ МОНСТРУМИ.

Чудото да е поголемо, огромни, и си мислевме независни светски официјални органзации како ИОК и ФИФА се ставаат во поданичка улога на оваа приватна фирма и се повинуваат на нивните барања. И, никој не реагира?!!! Синдикати на фудбалери, спортски медиуми, борци за човекови права- сите молчат. Молчи МОК на Циле, молчи ФФМ на Мети… Ама молчат и Божидар Маљковиќ од Српскиот Олимписки комитет, Славиша Кокеза од Српскиот фудбалски сојуз… И се така, молчат гнидите. Се плашат, слугуваат.

Расистичкиот “запад“ сака да доминира. Сака само да користи спонзори од Русија, Кина, Индија,  ама “ексепшнл“ да кажуваат што и како треба. Они да владеат. Како на времето со Индија, Хонк Конг, Далечниот исток, Африка, Јужна Америка…

Со оваа “одлука“, западот сака да го испровоцира Владимир Путин, сака да го понижи, да го потчини.

Путин е пред дилема. Да се натпреваруваат спортистите на Русија со одземено достоинство, идентитет, химна, грб, знаме, име на држава!!!  Или да возврати со свои санкции во областите каде е супериорен (енергетика, наоружување, држави сојузници…). Или пак, со помош на Кина, Индија, бившите Советски републики, Сирија, Иран, Венецуел, Куба, неколку афрички и латински држави да си направи свој олимписки комитет и своја светска фудбалска организација. Како Тито на времето со Движењето на неврзаните.

Во моментов како што е пред распад ООН, која во моментов е во потешка состојба отколку во најдраматичните моменти Лигата на народите, така со ваква “анти-допинг“ одлука пред крај доаѓа и битисувањето на УЕФА, ФИФА И МОК.

Натаму оди. Желбата на најголемите клубови од 5-те најмокни фудбалски лиги да играат елитно натпреварување а не да се злопатат во Загреб, Белград, Астана и слично, е баш во овој контекст.

Банирањето на Русија од СП во Фудбал и ЛОИ, како освета за двата гасоводи кон Европа и заради отфрлањето на “петро доларот“, веќе го подели светот многу по брутално отколку Берлинскиод Ѕид, а кризата за воен конфликт е поголема отколку Кубанската криза.

Сите работи што се нехумани, не-божји, незаконски – станаа главни работи. Апартхејдот, каде малцинството вадее врз мнозинството (Македонија); спортот како работа која стои на страна од политиката е најсилното политичко орудие; бракот како божја творба помеѓу еден маж и една жена да се претвори во истополови односи, педерастија, педофилија и зоофилија; расизмот да се возобнови, каде што сега “црнците“ се православните; идиот (Македонија), рекетари (Бугарија), лезбејки (Србија), педери (Луксембург), пијаници (Скопје и Европска комисија) да ги водат градовите, државите и светот…

Светот се подели, пак.

Но и ние се поделивме. На нормални и ненормални.

Во моментов, во ова прво полувреме, ненормалните ни‘ водат со 0:3.

Дали во второ ќе успееме да напраиме кец-у-два?

 

М. Неделковски

за Дудинка

12.12.19