Плановите на Џо за Украина

Плановите на Џо за Украина

<span;>Американскиот весник „Нешенел Ревју“ објави текст насловен „Зошто сега Белата куќа тајно се жали на Зеленски“.

<span;>Во текстот се разработуваат повеќе сценарија, меѓу кои и она дека Бајден „се подготвува да го препушти Зеленски на судбината“ или да го искористи како „жртвено јагне“ бидејќи се предвидува дека војната меѓу Русија и Украина „ќе се развива во негативен правец“.

<span;>Тие подготвуваат терен да кажат: направивме се да им помогнеме на Украинците, но тие на крајот се покажаа како неспособни –<span;> пишува во текстот.

<span;>Целиот текст во проложение:

<span;>„Тајмингот не може да биде полош. Војната во Украина не е завршена. Постои длабока недоверба меѓу Белата куќа и украинскиот претседател Володимир Зеленски – значително повеќе отколку што беше објавено.

<span;>И во Киев се случува смешна работа. На 17 јули, Зеленски го отпушти главниот обвинител на неговата земја и лидерот на неговата домашна разузнавачка агенција – најзначајното потресување во неговата влада од руската инвазија во февруари. Тоа би било еквивалент на Бајден да ги отпушти Мерик Гарланд и Бил Барнс истиот ден. Но, сè уште не видов известување што убедливо објаснува за што се работи. Како да не сакаме да гледаме премногу внимателно под хаубата во Киев од страв од каква корупција или лудории би можеле да видиме, кога сме инвестирале толку многу таму.

<span;>Вашата километража може да варира, но овде гледам два можни мотиви.

<span;>1. Можноста<span;> една е администрацијата на Бајден само да сака да заврши војната меѓу Украина и Русија, а Зеленски да не игра со топка, па администрацијата се подготвува да го остави Зеленски да се исуши.

<span;>2.<span;> Втората можност е администрацијата да предвиди дека војната меѓу Украина и Русија ќе оди лошо и се подготвува да го искористи Зеленски како жртвено јагне. Тие ја поставуваат основата за да се расправаат: „Ние направивме сè што можевме за да им помогнеме на Украинците да се одбранат, но на крајот, тие беа премногу неспособни, премногу корумпирани и премногу опфатени со внатрешни борби“.

<span;>Запомнете, за време на кампањата, Бајден понуди остри говори за Русија – „Путин знае дека кога сум претседател на Соединетите Држави, неговите денови на тиранија и обиди да ги заплаши Соединетите Држави и оние во Источна Европа, завршија“.

<span;>Но, откако Бајден дојде на функцијата, тој нагласи дека сака „стабилен, предвидлив однос“ со Русија.

<span;>„Во текот на нашата долга историја на натпреварување, нашите две земји беа во можност да најдат начини да управуваат со тензиите и да ги спречат да ескалираат надвор од контрола“.

<span;>За претседател кој некогаш звучеше толку воинствено кон Путин, Бајден сигурно бара нови области на договор.

<span;>Бајден речиси веднаш ја прифати понудата на Путин за продолжување на Новиот договор за намалување на стратешкото оружје за пет години, го отфрли американското противење на гасоводот Северен тек 2 што ја прави Европа позависна од рускиот извоз на енергија, одби да го следи личното богатство на Путин преку санкции, го зголеми американскиот увоз на руски нафта и го откажа нафтоводот Кистоун. Бајден не пристигна во Овалната соба да се чеша заради борбата со Русија.

<span;>Џо Бајден сега се наоѓа во прокси војна со Русија и никогаш не сакал да биде во таква. Пред да ја нападне Русија, тој дозволи да се измолкне дека „ситниот упад“ можеби нема да предизвика целосен одговор на САД или НАТО. Бајден ги гледа сè поголемите последици од руската инвазија – повисоки цени на енергијата и храната, глобален глад, потенцијална студена зима за Западна Европа – и веројатно само сака да излезе од овој хаос; Ако Украина мора да направи некои територијални отстапки, добро, САД никогаш не биле толку заинтересирани за тоа кој го контролира регионот Донбас“.