ОСТАВКАТА НА ШЕКЕРИНСКА

ОСТАВКАТА НА ШЕКЕРИНСКА

Во текот на часовите околу синоќешната прес конференција на СДСМ, па до пополноќните часови, во штабот на Бихачка се одвивала драма.
Имало расправија и кавга каде предњачеле “граџаните“, обвинувајки ги “сељачиштата“ (Заев) оти им ја уништиле партијата. На лошите резултати се сителе Макрадули, Шема, Емилијан… “Така ви треба сељачаана“ била најчеста реченица.
Во жестоката караница и викачка, најобвинувана била Шекеринска. Таа на повеќе наврати пробала да се реши проблемот барајки да поднесе оставка. Но, не и било дозволено. Сопартијците и порачале дека ќе остане да го јаде бламот заедно со кадрите од провинција Заев, Николов и сличните.. Во најголема депресија биле Ленче Николовска и Кире Наумов. Ленче затоа што нема да може да биде министерка. А Кире затоа што нема да станел парламентарец.