Нападот на Русија во главите на англичаните

Нападот на Русија во главите на англичаните

Борбените планови на Путин и инвазијата во Украина се мапи кои ги “знаат” и имаат  само западните медиуми

Замислени сценарија за „руска инвазија“, комплетирани со детални мапи и фази на упадот.

Истата американска „разузнавачка заедница“ која ни донесе „оружје за масовно уништување во Ирак“ и „заговор меѓу Трамп и Русија“, во ноември тврдеше дека Москва се подготвува да ја нападне Украина секој ден сега.

Колку потешко Москва ги негираше како „лажни вести“, толку погласни – и поживописни – стануваа обвинувањата. Работите се претераа откако разговорите за безбедност на високо ниво меѓу Русија и САД се чинеше дека завршија со неуспех, при што Вашингтон без контрола ги отфрли „црвените линии“ на Москва.

Дејли мејл црта мапи на „инвазија од целосен размер“

„Москва дури 100.000 војници, како и тенкови и проектили, блиску до границата“ со Украина, објави Дејли Меил во средата. Варијации на оваа линија се пријавени од речиси секој голем медиум – и многу помали – во земјите на НАТО во последните шест недели.

Барем Мејл призна дека тврдењето доаѓа од Киев и ја припиша проценката дека Русија има „уште 3.000 воени лица“ кои поддржуваат 35.000 „бунтовници“ во Украина на истиот извор.

Таблоидот објави повеќе мапи за тоа како ќе се одвива фантастичната „инвазија“.

Дејли Мејл во средата подигна нијанса и плач поради неколку руски бродови што пловеа низ Балтичкото Море „можеби“ да се упатат кон Украина, дури и кога авиони со британски ракети беа на пат кон Киев.

Весникот, исто така, цитираше анонимни високи функционери во Министерството за одбрана на ОК, велејќи дека тие „силно веруваат дека претпочитањето [на рускиот претседател Владимир Путин] е целосна инвазија наместо ограничена офанзива“.

„Сан“ предвидува дека Русија „месечари во Виетнам“

Русија би можела да „нападне во „војната во Виетнам“ во инвазијата во Украина, соочена со зоните на убивање, герилците и американските специјални сили“, објави „Сан“ во средата, цитирајќи поранешен американски полковник кој се борел во Авганистан. Тие, исто така, наведоа некој од лоби групата Хенри Џексон, кој рече дека ЦИА ќе финансира герилска војна во Украина, при што „американските сили на теренот им помагаат на Украинците, иако всушност не се борат“.

 

РТ