Мирка Велновска: КОРОНА ФАШИЗАМ И МАНЕМАЧКОВИЗАМ ВО МАКЕДОНИЈА

Мирка Велновска: КОРОНА ФАШИЗАМ И МАНЕМАЧКОВИЗАМ ВО МАКЕДОНИЈА

 

75 годишнината од победата над фашизмот и годинава во Македонија нема да се одбележи  како што доликува на генерација која знае да цени и почитува жртвување, одважност на некои претходни генерации кои биле мотивирани да ги дадат своите животи, својата младост за слобода на човештвото. Просто речено, децата, внуците и правнуците  на педесетина милиони загинати во Втората светска војна, сите од ред припадници на евро- атланскиот ,,цивилизиран,, поредок на 9-ти мај се мочаат на гробовите на своите претци, плукаат на коските на загинатите и се мајтапат верувајќи дека само будали гинат за идеали. Така, евроатлански, либерално демократски им ставаат до знаење на малкуте народи и држави кои настојчиво ја слават победата над фашистичкиот воспоставен поредок во Европа и Азија дека се загулени и немодерни. Оти, нели, не било модерно да имаме меморија, да се сеќаваме на нашите претци кои умреле за да ни овозможат да се родиме и живееме ние и тоа како слободни, самосвесни и полнокрвни луѓе.

Благодарение на проектот на класата психопати и социопати во политиката и воопшто во јавниот живот од двете страни на Атлантикот, Западна Европа веќе дваесет години не го чествува 9 мај како празник на победата над фашизмот. Датата си ја украде како што ,,цивилизирани,, европски крадци крадат археолошки првокласен артефакт за да го продадат на богати, а безсовесни дегенерици и социопати. Денот си го присвоија и му сменија личен опис така што го прогласија за  ден на ЕУ. Што редовно го прават бугарските, грчките и албанските апаши и гангстери пљачкајќи ја македонската историја и култура. 9-ти мај за нив е ден на новиот евроатлански фашизам кој како феникс се возвиши од пепелот на претходниот германски. Се вика сега неолиберален глобален фашизам. Кај нас во Македонија прв го промовираше Ѓунер Исмаил како МЕКА ДИКТАТУРА НА ЛИБЕРАЛНАТА ДЕМОКРАТИЈА и тоа во 2001 година во соработка со Владе Милчин, Фрчкоски и цијашката алатка Сашо Ордановски. А еве го сега кај процуте и стана видлив и препознатлив за целото човештво под името  КОРОНА ФАШИЗАМ. Некогашниот Менгеле, го замени клонот Бил Гејтс. Се разбира во цело опулено човештво не ги бројам Кире Наумов, Љубимир Фрчкоски, Стево Пендаровски, Ѓунер, Милчин, Нано Ружин, Никола Димитров, Рада Шеќеринска, Бранко Геровски, шкопеници во МАНУ, импотентни и анонимни ,,интелектуалци,, напикани по универзитетите, институтите и по факултетите и едно чудо безимени ,,активистички,, бројлери, безидентитетни дегени, секакви сороспии и издресирани цијашки алатки напикани во НВО и медиумските камењарски крајпатни бордели.

За знаците на новиот фашизам, за неговото будење и инсталирање низ политиките на ЕУ пишував и предупредував континуирано од 2011 година додека работев за ,,Нова Македонија,,. Ама пустото, сакаш нејќеш, еднаш ќе се опулиш и ке осознаеш дека на овој  9-ти мај Република Македонија е асли фашистички брлог, насилнички и диво инсталиран од фашистичката американска и британска амбасада плус Сорос, ЕУ амбасадорско-комесарскиот комплот и НАТО. Она што Македонија никогаш не била, а осбено не во Втората светска војна, значи фашистичка, сега е. До скоро групировката која е инсталирана како божемна власт ја нарекував петоколонашка и квислиншка. Од овој 9-ти мај ќе ја именувам како манемачковистичка (по велшки транскрипт) или МанеМачковистичка (по таиландски транскрипт). Припадниците, поклониците и симпатизерите на оваа болештина се манемачковисти. Не се Македонци. Не се страна на светот. Немаат ништо свое. Ни земја, ни имот, ни јазик, ни минато, ни култура, ни семе ни генетско или географско потекло. Просто лабораториски произведена загадена куротресина која наменски никнала еднократно. ГМО експеримент се. Ем црпнат од некое загадено блато, ем посеан во Македонија. Квислинг им го оставам во наследство на Норвежаните и на останатите западноевропејски стари и нови фашисти. Ние си имаме наш недоправен бугараш. Него ни го воздигнаа како шеф на бугарска фашистичка тајна полиција, ама гнидава во 1943 го решија три гимназијалци од машката гимназија кои за време на големиот одмор, го начекаа муфљузов  пред куќата му на сегашна ,,Енгелсова,,  и го ликвидираа на лицино место. Кои се? Е, па тоа никој долго не го знаеше. Не се учеа јунациве на часовите по историја, ги немаше во учебниците, ги нема ни во музеите на НОБ ширум Македонија. Нема нивни споменици, бисти ни во вмровскиот проект Музеј на револуционерната борба. За нивниот идентитет може да се прочита од бугарски историографски неверодостојни извори кои се обидуваат да го негираат своето фашистичко и геноцидно минато и од исказот на еден од атентаторите Кочо Битољану. Толку! Во рамките на македонската карма опеана во безвремената народна песна ,,Народе македонски, срам голем е за тебе другите да те знаат, сам да се незнаеш!,,. Оти ние така си имаме адет да го бришеме и забораваме сопственото минато што другите далдисано го крадат и прогласуваат за свое. Што, пак, им дава за право на гркљаните, вулгарите и арнаутите кој од кој  докажани геноцидни дивјаци, нас да не прогласуваат за вештачки, измислени и за апаши на туѓа историја.

На пример, таков еден недоправен е Денко Малевски, синот на Владо Малевски, автор на текстот на македонската државна химна. Тој очигледно е сериозно идентитетно нарушео суштество. Не знае ни кој е ни што е а ни за кој кур е уште жив та ни го арчи  македонскиот дефицитарен кислород. На која биолошка врста и припаѓа де? Оти човек со сите нишани очигледно не е. Енигма е од која животиња настанал, на која врста инсекти евентуално припаѓа вака никаков и асоцијален? Оди  кон биолошкиот крај а уште не знае чуму воопшто е. Го избриша татко си! И така имал мајка која го родила, ама тако кој ја засеменил ете нема. Му се посра на гробот и на целиот му живот. Владо веројатно од онаа страна на вечноста си има речено: Денко сине, каму среќа да те издркав во ќенеф отколку што те родивме со мајка ти како диво месо. Работата е во тоа што такви како него тумори, диви меса, своите ментални проблеми се обидуваат да ги пренесат како смртоносен вирус на нормалните самоосознаени Македоници. Во деведесетите години од минатиот век заговараше крај на колективната човечката историја следејќи ја ,,филозофијата,, на Фукујама. Интелектуално и тој и жената му уредно се вклопија во проектот за фашизација на светот и преобликување на луѓето во безумни суштества.

За бившиот СДСМ, сегашен фашистички манемачковистички сојуз на геноцидни дегени  се е веќе кажано и одживеано. Субјектов метастазира во куп срање кое смрди во запоседнатите државни институции. На пример, во Министерството за култура кое е одговорно за музеите на антифашистичката борба, нема проект за достојно одбележување на 9 мај, иако македонските партизани и илегалци и народ активно учествуваа во Втората светска војна на страната на антифашизмот. Музеите имаат директори поставени од црпката манемачковистичка. Тие како такви, кадри фашистички, решаваат да ги игнорираат поканите и известувањата на Министерството за одбрана на Русија и победничката  Црвена армија да испратат фотографии и други записи од македонската антифашистичка борба како пополнување на историските празнини во светската и европската историја. Никој бре во земјава, ни медиум ни институција која се занимава со историја не се одважи  макар да остави пишан траг дека се малку човечки суштества кои знаат за срам, за достоинство и почит. Ни Музејот на револуционерна борба, ни божемните вмровци. Исклучок е само Музејот на холокаустот  преку директорот Горан Садикаријо кој, ако ништо друго, на својот сајт го објави соопштението на руското министерство. Дури и Доналд Трамп, за првпат во триесетгодишна историја, како единствен претседател на САД, призна дека Русија, со најголем број жртви во антифашистичката коалиција, ја извојува победата над фашизмот во Европа. ЕУ тоа не ни може да го стори оти, како и во времето на Хитлер, уште пред официјално да почне војната, безмалку сите влади на европските држави станаа фашистички измеќари, односно, квислиншки. Такви влади имаше Бугарија, Грција, Хрватска и Србија, ама Македонија богами немаше. Имаше додуша во Скопје тек тук и тогаш ,,шарени,, и куртон бугараши на чело со кметот, (чичко на Андреј Жернов, поранешен кмет на општина Центар), ама таквите после  војната и поразот, нагло добија тотална амнезија и со два сведоци докажуваа дека драгите им вулгари  немилосрдно ги стрелале уште во 1941. Македонија се гордееше со својата антифашистичка борба се до 1996 година. Паметам добро дека тогаш волшебно, преку ноќ, исчезнаа од градскиот парк бистите и спомен обележјата на паднатите борци во НОБ. Па потоа нечујно 9 мај стана ден на ЕУ, а 4 јули од Ден на борецот, стана македонски државен празник на американската независност. Е јеби га, кој ако не роб ќе слави со огномет празник на свој сопственик! На ист начин на кој сега, под маската на корона вирусот и полицискиот час талибански, крадешкум се дига во воздух антифапистичката славна историја на Македонија, а никој не реагира. Така, по пат на дедукција ги сврзав настаните во низа за дејствата и промените што ни следеа се до сега. Прво беше атентатот на Киро Глигоров  англо-американски проект со домашна штедра помош. Атентатот институционално и политички беше заташкан, ама судбината на Македонија беше веќе спакувана. 1996 –та во Софија, Карнеги и Аспен институтот, оба ентитети во владение на Рокфелер, подготвија план за раскусурување на југоисточна Европа и Кавказот а под маската за одбележување на 100 години од Балканските војни. Во серија текстови во неделникот ,,Пулс,, ги откривав злокобните намери на креаторите и редизајнерите на балканскиот простор. Заспаноста на нашите институции, неспособните интелектуалци, продадените политичари, се од ред шкопеници со менталитет на слуги и без самочувство и интегритет, искомплексирани безрбетници какви што се и сега Црпко, Димитров и Рада, а тогаш Бранко, Фрчко, Андов, Тито, па Циле, Камбовски и Љупчо…не доведоа до таму каде сме сега. А Обама убаво му кажа на ,,нашиот,, учен Ѓорѓе Иванов и тоа среде ООН, дека според планот на Аспен и Карнеги, тој планира да ја вклучи Македонија (како и целиот Балкан) во огнениот ѕид за триесетгодишна војна помеѓу Европа и Азија.  Во карантин, во мека варијанта на конц логорите (демек собирни центри за евакуирани) тест пробата за оваа сегашна корона дешавка се случуваше во 2011 година. Во Америка. И за тоа пишував во Нова Македонија. Одеднаш во Америка се организираа масовни воени вежби  среде градовите под изговор дека се вежба спасување на цивилите од природни катастрофи така што се симулираше вонредна состојба со полициски час. Во вежбите покрај Пентагон, беше вклучена и ФИМА организацијата за цивилна заштита. Тоа е тоа – топли и студени проби пред почетокот на војната со разбудениот ,,мек ем либерален,, фашизам.

Нека ни е честит 9-ти Мај. Слава им на паднатите јунаци. Сполај им за нивната благородна и незаборавна саможртва.

СМРТ НА ФАШИЗМОТ ! Повторно!

 

М. Велиновска

Скопје, 06.05.2020