МИРКА ВЕЛИНОВСКА

МИРКА ВЕЛИНОВСКА

БРИТАНСКИ НАПАЛМ ПАК ЈА ИЗГОРЕ МАКЕДОНИЈА

Срам ја покри нормалната Македонија. Историски ем по вторпат. Евро-атлански бројлери, кастрати, давајгази, диво месо, криминалци – сите до еден припадници на политичката класа илити општествена елита, еднаш го признаа Тајван за ,,милијарда долари,, за да удрат на НР Кина и еве сега се сојузија со фашистичкиот евро-американски милитантен комплот против Русија. Жртва во обата случаи е Македонија. Државата Македонија веќе и официјално не постои. Таа не е политички субјект туку објект. Таа е територија запоседната или колонизирана или незаконски присвоена од западни дивјаци и домашни манијаци. Ја ,,владеат,, квислинзи кои ги исталираше фашистот и цијаш Бејли и неговиот партнер фашистот Гарет. Нормално, помогнати со марионетите од ЕУ куплерајот. Никола Димитров, оплодена и оживотворена дркотина на татко си Димитар Димитров донел одлука да протера еден руски дипломат во стилот на инстиграм политиката по покемон шема – истури кофа гомна врз своја глава оти во Вашингтон, Брисел и Лондон тоа е ,,политички модерно. Никола е познат како метросексуалски помодар. Боки 13 во надворешната политика. Така смрдеата се прогласува за француски парфем. А секому што знае и чувствува преку сетилата дека смрди на трулеж, му се наредува да дише со полна плуќа. Дегенерици во права смисла на зборот. Нивниот проблем е во тоа што ни вековите не можат да го искоренат овој смрдеж. Кој ги посетил Версај или Бакингем знае добро дека вековите не успеваат да ја неутрализираат таквата историска реа впиена во градежниот материјал во темелите па и во составот на почвата. Затоа нивната цивилизација изумира. Тоа е факт. Но тие сакаат во смртта друштво да им прави и целиот свет.
На бројлери и дркотини, на неизлечиви ментални случаи, на фашисти, не можете да влијаете и да барате од нив да се очовечат. Тие се фатална болештина за која нема друг лек освен радикално искоренување. Да не си го губиме времето и енергијата обидувајќи се да ги опаметиме. Да се соочиме со фактите кои многу убаво деновиве ги соопштуваат умните и разумни Македонци. Паметен ни е народот, политички попросветлен од сите таканаречени елитисти со формални дипломи и статуси. Јасно ни е се! Лечењето е во наши раце. А ние објавивме изјава и ја депониравме во собранието како доказ дека долгови направени во наше име, а без наше одобрување, не ги признаваме. Оштета ќе бараме и добиеме од узурпаторите на македонската граѓанска волја. Џабе Црпко муртински ги охрабрува пратениците и останатите вошки да излезат храбро надвор од дома и да не му се плашат на народот! Нема толку полиција и војска, ,,рекс,, миленичиња за да може да сопре поплава, лавина, вулкан или надојден народен гнев. Постои ноќ без месечина, сокаци, ќошиња, мртви агли, шахти, големи школски одмори, пазари …Со други зборови ,, живот кој тече 24/7/365,,.
Ова со протерувањето на руски дипломат по барање на умоболните и јаросани евроамериканци се прави од видлива причина што западниот неоколонијализам и фашизам ја загуби војната со времето. Ова се последните обиди да го реанимираат мртвиот униполарен свет. Русија и Кина го кутна, а човештвото охрабрено се организира за самоодбрана. Планетарно. Македонија за наша несреќа и со наша помош на секој изборен циклус, избираше дркотини наместо ментално здрави претставници на народната волја. Дозволивме да не мавтосува едикојси Бранко – Џани, кој со Фрчкоски, Верушевски го сервисираше атентатот врз Киро Глигоров и ,,авионската несреќа,, на Борис Трајковски (првиот претседателски фикус), па Љупчо со ,,Б,, и Циле ,,ин,,тернационале со Камбо аналовазелински академик со нивната шупче професорско-квази интелектуална свита, па прагматикот Хари Костов кој ја подели територијално Македонија и шибицерот ,,брзи прсти,, Бучковски кој го призна исто вака покемонски ,,независно Косово,, за држава, па Стојан Андов кој во сите ујдурми опстојуваше како активна логистика на антимакедонските проекти, па Груевски патриотот кој ги амнестираше воените злосторници од ОВК и се огради за првпат од државното знаме на Русија, развиорено ентузијастички на македонски митинг. Сите овие, сето ова диво месо, оваа ментална зараза никогаш, ама баш никогаш не кажаа ни збор за македонските проблеми со црвјосаниот, поган и дегенерисан запад. Одеа на Мечкин камен да истераат формално ритуал, а всушност зад грб на Македонците си тераа фашистичка политика. На рати ни ја збришаа историјата, не обезименуваат и откорнуваат а се во име на нивната смрдена иднина.
Еј бре! Не натоварија со нивниот срам да го носиме како бреме со генерации оти останува запишан во меморијата на човештвото. Сега не сме поразлични од дивото арнаутско племе, од бугарските татари и хеленските изопаченици. Не изедначија со она соросоидно бројлерско ѓубре распослано по медиумите. Не сме поинакви од британските, германските и француските вандали и американските колонисти. Не направија гомна и ќе смрдиме со векови заради нив.
Сите доберо знаеме дека оваа калакурница требаше да заврши во Советот за безбедност на ООН. Сите безбедносни прашања (сиријското, јеменското, косовското, украинското, македонското) ќе одеа таму. А таму постојани членки се Русија и Кина. Сега веќе моќни или доминантно, супериорни во поглед на моралот во политиката тежат повеќе од останатите три фашистички членки. Целата ујдурма со Скрипељ фарсата, со планираниот хемиски напад на Башар ел Асад во Сирија кој беше разоткриен во од како операција на американските и британските вампири, со овие протерувања и санкции, сите руски победи со вдомувањето на Едвард Сноуден, враќањето на Крим во составот на Русија, отпорот на руските украинци во Домбас, придобивањето на Турција кон евроазиската иницијатива, шах-матот на Северна Кореа кој го шокираше Вашингтонското дувло, раѓањето на филипинското чудо, будењето на нормалните луѓе од ,,Западниот Балкан,, сето тоа ги натера на хистерична реакција преобличена во акција да се протера Русија од ООН, да и се одземе правото на вето што е неможно без да се распадне ООН. Ако се распадне, итно ќе се формира паралелен светски поредок. А тоа не е можно без воен конфликт. Црпко, нормално, мораше да учествува во оваа калакурница. Ем нема мозок, ем кормилари со ѓоа држава во која негов врховен командант е цијашки измет. Ѓорѓе Иванов го нема во приказнава зашто е фикус. Иако има ингеренции во суспендираниот Устав да води надворешна политика, ете го цел ден како не се огласува. Како МАНУ на Камбовски е. Спор а ,,мудар,, ем невидлив и нечуен. Го залева со троа токсична вода повремено наемничката војска на Бејли (бивша АРМ) со која раководи Шеќеринска за да си остане зелен до крајот на ,,мандатот,,. Во резиденцијален притвор е. Има белегзија на ногата како ВИП криминалец. А Македонија во Советот за безбедност сега е без заштита со руско и кинеско вето. Во два наврати им забивме нож. Ќе не истргуваат како мноета за поткусур на салфетка. Немој некој утре да глуми лудило и да се правда со незнаење или потклекнување под притисок. Да појаснам. Ние ќе умреме како обезимен и обесчестен народ, а квислинзите сите до еден ќе бидат ликвидирани.
А кубурот за зор-заман каде е?
М. Велиновска