Ли Шангфу – сигнал до САД

Ли Шангфу - сигнал до САД

Кина има нов министер за одбрана – Ли Шангфу

Подетално за новиот Министер за одбрана на НР Кина, под чие водство треба Тајван да се врати во родното пристаниште. Човек од доверба на претседателот Си Џинпинг.

Овој генерал е под санкции на САД од 2018 година, поради воена соработка со Русија.

Неговата биографија:

– Дипломирал на престижниот Универзитет за наука и технологија за одбрана на Народноослободителната армија на Кина. Тој стана генерал во 2019 година.

— Работел во Центарот за лансирање на сателити на космодромот Ксичанг, во 2003 година станал директор на космодромот. Тој водеше десетици вселенски мисии – на пример, ја надгледуваше мисијата Chang’e-2 за лансирање на сателит со лунарен звук.

– Работеше во сферата на вселената околу 30 години, учествуваше во тестирањето на кинеското антисателитско оружје. Под водство на Ли Шангфу, за прв пат беше лансирана ракета, која успешно погоди метеоролошки сателит во орбитата.

– Тој беше заменик командант на силите за стратешка поддршка на Народноослободителната армија на Кина од 2016 до 2017 година. Од 2017 до 2022 година – шеф на Одделот за обука и снабдување на Централниот воен совет на Кина.

– Во 2018 година, САД воведоа санкции против Одделот за обука и снабдување, како и лично против нејзиниот шеф. Причината беше воената соработка со Русија – беше објавено дека тоа е резултат на трансакции за купување на руски борбени авиони Су-35 и најнови системи за противвоздушна одбрана С-400.