Кам Симон

Кам Симон

Денес би сакале да ве запознаеме со Кам Сајмон.

Здраво Каме, благодарам што ни се придружи денес.  Би сакале да започнете со претставување:

Имав доволно среќа да знам што сакам да правам со мојот живот на млада возраст.  Отсекогаш имав страст да создавам и да им помагам на другите, па кога мајка ми ми ја купи мојата прва камера на 14 години и почнав да правам видеа за скејтборд за моите пријатели, веднаш сфатив дека сакам да бидам филмаџија до крајот на мојот живот.

Во текот на моите тинејџерски години го поминував скоро секој ден правејќи видеа за скејт со моите пријатели, направивме два долгометражни филма кои премиерно беа прикажани локално во Ибор и Сент Пит, кои ги продавав онлајн, а подоцна ги распродадов во неколку продавници за скејт.  На крајот, влегов во музички спотови и мојата прва реклама за локална продавница за скејт.

Имав планови да посетувам филмско училиште наречено Fullsail по дипломирањето, но непосредно пред да се преселам во Орландо и да започнам, имав несреќа на скејтборд и претрпев неколку фрактури на компресија на долните пршлени не долго откако имав и лоша автомобилска  несреќа.  Во тие моменти, се справував со многу исцрпувачки болки и невролошки проблеми.

После тие проблеми, о<span;>дењето во филмско училиште едноставно повеќе не беше опција.  Наместо тоа, ми требаше една година да учам и да впивам што е можно повеќе информации од дома во врска со снимањето филмови главно од YouTube и книги, додека истовремено одев на физикална терапија.  Никогаш нема да го заборавам денот кога мајка ми ме праша кога имав 19 години: „Каде ја гледаш твојата кариера по 1 години“, јас веднаш без двоумење одговорив „Сакам да имам свое филмско студио“.

На крајот, почнав да ги враќам моето здравје и благосостојба, во овој момент почнав да земам како <span;>многу хонорарна работа како што можев да најдам од пријатели, вмрежување и усно.  Како што минуваше времето, на 20 години знаев дека е време да ја преземам најголемата коцка во мојот живот и да започнам бизнис.  Обезбедив заем од  <span;>30.000 долари, што беше многу непријатна сума со оглед на се што беше потребно дури и да се отвори студиото со минимални минимуми.

Потребни беа околу 6 месеци секој ден трошење на крцкање бројки, лов на имот, обиди да се договорат закуп, повикување услуги, зацврстување на деловните планови, изградба на студио, постојано соочување со еден проблем и неуспех по друг, и принудени да најдат алтернатива и  решение без разлика на се.  Процесот беше навистина ситуација во животот што изгледаше толку многу неверојатно и против толку многу шанси, но некако на крајот најде начин да успее, што резултираше со раѓање на Motion State Media.

Деловната страна за тоа како тргнавме на терен, го зголемивме бизнисот и пораснавме како филмаџија е навистина доволна за една сосема друга приказна.  Накратко, започнавме како компанија која сака да преземе апсолутно секој видео проект за секоја цена.  Во раните денови, работа од 2.000 долари беше врв на месецот.

Скоро цела прва година ја поминавме земајќи само доволно плата за да ги платиме нашите лични сметки и реинвестиравме сè друго назад во компанијата и во „безбедносна мрежа“.  Како што минуваше времето, го најдовме нашиот бренд и цел, што беше во областа на комерцијалните видео.  Ги ребрендиравме и усовршивме нашите цели и вештини за да можеме да го привлечеме и да се справиме со бизнисот што го имаме.

Како што продолживме да го развиваме нашиот тим, нашите услуги и нашите способности, знаевме дека треба да создадеме нешто што навистина ќе не зацврсти како врвна агенција за видео продукција.  Затоа што тоа е многу повеќе од само да се има „најдобра опрема“, „најголемо студио“ или „најдобро изгледани видеа“.  Така, го создадов методот за поврзување, конвертирање и доминирање.

Начин на создавање навистина ефективна видео содржина за нашите клиенти.  Затоа што која е целта на светкаво висококвалитетно видео ако гледачот го гледа, заборави на него и не ги даде предвидените резултати?  Која е комерцијална/маркетиншка видео индустрија е СЕ.  Накратко, методот CCD е пристап за создавање видеа кои емоционално се поврзуваат со гледачот, инспирирајќи го да дејствуваат што резултира со конверзија, кога видеото се претвора, резултатот е доминација.

Отсега, клиентот е навистина тој што доминира бидејќи видеото создаде доминантно брендирање и доминантна продажба.  Поврзување, конверзија и доминација се трите клучни компоненти на успешно видео.  Сега како точно аплицирате и го правите ова?  Па хаха, не можам да ви кажам бидејќи тоа е тајната за која ни плаќаат нашите клиенти.  Овој метод заработи 7 награди и десетици милиони долари следен ROI за нашите клиенти.

Беше долго патување од деновите на долгите ноќи само за да заработиме неколку пари, но 7 години подоцна, ние сè уште ги работиме тие долги ноќи, освен за среќа сега сите договори во просек се 5-6 цифри.  Но, ова е само почеток за Motion State Media.  На крајот на денот, сè препишувам на неколку едноставни работи.

1. Воспоставување на вашиот интегритет и успешни постапки и држење до нив без разлика на се.  Ова ќе ве држи приземјени на вистинскиот пат низ сè.

2. Никогаш немојте да бидете самозадоволни, секогаш останете студент.  До ден-денес, јас и мојот тим сè уште сме студенти на филм и бизнис, гладни и желни да научат повеќе и да бидеме подобри на следното снимање.

3, Тајминг, сè во бизнисот е за тајмингот.  Секоја голема одлука, секој финансиски потег и секој чекор што го правите треба да бидат правилно темпирани.  Немојте да бидете избрзани и да пречекорувате ставајќи се себеси над глава и не стагнирајте и не пропуштајте можности.

Сигурен сум дека не би рекле дека е без пречки, но досега би рекле дека патувањето беше прилично мазен пат?
Настрана од пречките споменати претходно, една од најголемите со која сум сигурен дека многумина можат да се поврзат, беше неуспешното партнерство на почетокот.  Пред да се роди Motion State Media, во раните фази му пристапив на еден пријател за да станат партнери и да го започнат целиот овој потфат заедно.

Поминавме месеци планирајќи, па дури и гледајќи простори, на крајот работите не функционираа и во тоа време јас останав со лошиот крај на стапот.  Тој на крајот основаше своја видео компанија со нов партнер во тоа време и тоа ме остави на прво место.  Ова имаше тежок данок на мојот дух.  До точка, всушност ја оставив настрана целата идеја да основам студио и да снимам филм околу 5 месеци додека отидов и добив од 9-5 работа во UPS.

Никогаш нема да го заборавам денот кога работев на предниот шалтер и еден постар пријател кој отсекогаш веруваше во мене дојде да испрати пакет.  Таа праша: „Дали сè уште правите видеа?  Јас ѝ реков не не повеќе и веднаш можев да го видам разочарувањето во нејзиното лице.  Во тој момент знаев дека не можам да се откажам и веднаш потоа го започнав патувањето за отворање на Motion State Media.

Можете ли да им кажете на нашите читатели повеќе за тоа што работите и што мислите дека ве издвојува од другите?
Во денешно време мојата улога во Motion State Media е првенствено тесна соработка со клиентот и креирање/пишување на сите видео идеи и сценарија заедно со продукцијата на проектот.  Моите корени засекогаш ќе стојат на снимање или режирање на камерата, па затоа уживам во проектите што понекогаш лично ги режирам или снимам.  На секој проект и на бројните хаотични елементи кои повлекуваат интуитивно пристапувам со силна доверба во визијата.

Денот кога ќе дозволите секакво сомневање во себе или ќе се оттргнете од она што го чувствувате во вашето срце, е денот кога ќе создадете нешто што не е најдоброто за вас.  Настрана од техничкиот аспект, секојдневно се трудам да сфатам како да бидам најдобар лидер за нашиот тим.  Затоа што без тим нема друштво.  И без мотивиран, страстен и многу добро функционален тим, немате успешен производ или компанија.

За да одговорам на прашањето на што сум најмногу горд, едноставно би ги кажал видеата што ги создадовме и ефектите што ги имавме врз животите на нашите клиенти.  Неверојатно е да се види како сите овде растат, блескаат и придонесуваат за нешто многу поголемо од нас самите.

Дали имате совет за оние кои бараат да се вмрежат или да најдат ментор?
Да ги пронајдете луѓето кои победуваат во она што сакате да го направите и да најдете начин да им бидете од вредност.  Практикантството, врските, стажирањето итн. се најголемото богатство за учење и растење во бизнисот или вашиот занает.

Превземено од VoyageTampa