И Си ќе оди во војна

И Си ќе оди во војна

Кинеската Народноослободителна армија треба да се фокусира на подготовка за вистински воени операции, изјави кинескиот претседател Си Џинпинг.

Како што јави кинеската централна телевизија, во средата во Пекинг се одржа семинар за националната одбрана и воените реформи со учество на членови на Политбирото на Централниот комитет на Комунистичката партија на Кина. Кинескиот претседател Си Џинпинг, кој е и претседател на Централниот воен совет на Народна Република Кина, им даде низа инструкции на учесниците на семинарот.

Според телевизијата, Кси Џинпинг особено нагласил дека вооружените сили треба „да се фокусираат на подготовка за учество во вистински непријателства“, пренесе Спутник.

Кинескиот лидер изјави дека треба цврсто да се држи до патот на остварување на целите на реформата наведени претходно. Претходно, портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи, Ванг Венбин, на брифинг за медиумите истакна дека позицијата на Кина за Украина е „конзистентна и јасна“, соопшти денеска кинеското Министерство за надворешни работи, по обраќањето на рускиот претседател Владимир Путин.

Пекинг ги повика сите страни да се вклучат во дијалог и да најдат начин да ги решат безбедносните проблеми на сите, пренесува Ројтерс.

Рускиот претседател Владимир Путин претходно денеска нареди прва мобилизација на Русија по Втората светска војна и го предупреди Западот дека Москва ќе одговори со моќта на својот огромен воен арсенал доколку Западот продолжи, како што рече, „нуклеарна уцена“.

 

Преземено од Танјуг

22.09.22