Државниот обвинител поведе истрага

Државниот обвинител поведе истрага

 

ВАШИНГТОН (Ројтерс) – Државниот обвинител на САД, Вилијам Бар, во понеделникот ги овласти сојузните обвинители да гизапочнат истрагите за „суштинските обвинувања за неправилностите во гласањето и запишувањето на гласовите“.

Писмото до обвинителите, што го виде Ројтерс, е почеток на акциите на  Бар за постапување по обвинувањата на претседателот Доналд Трамп за широко распространета измама на гласачите од минатонеделните избори на кои “победи” демократот  Бајден.

Ова се случува само неколку часа откако Бар се состана со лидерот на мнозинството во сенатот, републиканецит Сенатор Мич Меконел, кој претходно во понеделникот изјави дека Трамп е во рамките на неговите права да се испитаат обвиненијата за „неправилности“ на изборите минатата недела.

ЏАБЕ ЧЕСТИТАВТЕ