Де Сантис против Бајден

Де Сантис против Бајден

 

Годишната конвенција, која трае од четврток до недела, ги собира конзервативните активисти за среднорочните избори во земјата.
Републиканскиот гувернер Рон Десантис од Флорида го нападна претседателот Џо Бајден за време на неговиот говор на CPAC во четвртокот вечерта, пред претседателот Доналд Трамп во сабота, кој го очекува четвртата вечер.
„Постои сонародник кој ја мрази Флорида и се вика Џо Бајден“, рече Десантис во енергичен 20-минутен говор, додавајќи дека „администрацијата на Брендон“, која тој ја нарече Белата куќа во врска со познатиот анти-Бајден скандираат, ја мразат државата затоа што ја водат републиканци.

Пред обвинувањата, Десантис ја бранеше Флорида поради „слободата“, велејќи дека тоа е поради државата.
Десантис, исто така, за Бајден рече дека „тој секогаш нè критикува, секогаш се обидува да пука во Флорида… Не ја сака Флорида и не му се допаѓам јас затоа што му се спротивставуваме“.

 

Дудинка

26.02.22